Stíhací závody vyhráli Šipulin a Bergerová, všichni Češi bodovali

Anterselva – Stíhací závod v italské Anterselvě vyhrála Norka Tora Bergerová, která na trať vyrážela až s číslem 14. Svým šestým triumfem v sezoně si upevnila vedení v pořadí SP. Druhá dojela Ukrajinka Olena Pidhrušná, třetí Finka Kaisa Mäkäräinenová. Nejlepší z Češek Gabriela Soukalová vybojovala třinácté místo, čímž si pohoršila oproti sprintu o tři příčky. Veronika Vítková si naopak polepšila o 24 pozic a dojela 23. Závod mužů ovládl vítěz sprintu Anton Šipulin. Bodovali všichni tři Češi. Michal Šlesingr dojel 21., o místo za ním Jaroslav Soukup a Ondřeji Moravcovi patřila v cíli 32. pozice. V neděli jsou v Anterselvě na programu štafety.

Anton Šipulin
zdroj: ČTK/AP

Olena Pidhrušná z Ukrajiny si jedinou střeleckou chybu připsala až na poslední položce, ale právě ta se jí stala osudnou a připravila ji o prvenství. Z vedoucí pětice nezvládl závěrečnou čtvrtou položku čistě nikdo, čehož využila Bergerová, která na střelnici přijela až jako šestá. Pidhrušná na ni v cíli ztratila 19 sekund.

Soukalová přijela do cíle o minutu a 22 sekund za Bergerovou, porazila však vítězku čtvrtečního sprintu Anastasii Kuzminovou ze Slovenska, která musela na sedm trestných kol. V průběžném pořadí SP klesla Soukalová na deváté místo.

"S oběma holkami a jejich výkony jsem spokojen. Pro všechny byla velkým soupeřem střelnice. V průběhu závodu se hodně zvedl vítr a byl moc nepříjemný. Gabča i Veronika měly trochu smůlu. Rány, kterými minuly terč, byly opravdu těsné," uvedl na svazovém webu trenér Jindřich Šikola. "Gabča ukázala, že patří do světové špičky, a Veronika předvedla v porovnání se sprintem výkon jako noc a den. Jen nerozumím tomu, proč je jednou dole a podruhé nahoře," dodal.

Šlesingr začal dvěma chybami při úvodní střelbě, pak musel ještě na další dvě trestná kola, ale nakonec se díky třetímu běžeckému času posunul z 29. místa po sprintu o osm pozic vzhůru. "Z běhu mám radost. Říkám si, že je jednodušší se dostat do střelecké formy než do té běžecké," řekl. Naopak Soukup, třebaže střílel lépe, se z desáté příčky postupně propadal. "Získal jsem opět docela dost bodů. To je pozitivní. Dobře hodnotím i střelbu, protože v běhu hodně trpím a je pro mě těžké udržet stabilitu i koncentraci," vysvětlil Soukup.

Trenér mužů Ondřej Rybář měl radost z toho, v jaké kondici se Soukup vrátil do týmu po vážném letním zranění na kole. "Opět dokázal bodovat, to je cenné. Michal (Šlesingr) ukazuje, že je ve vynikající běžecké formě, a Ondra (Moravec) si po nepovedeném sprintu opět sáhl na body," vypočítal Rybář. Našel ale i negativa. "Nikdo z kluků neměl lepší střelbu než za tři, a to je moc. Protože špička střílí přesně a běhá rychle," podotkl.

Šipulin si prvenství v poklidu střežil, do cíle dojel volným tempem s ruskou vlajkou v ruce o 23 sekund před Jakovem Fakem ze Slovinska. Třetí byl Rakušan Daniel Mesotitsch, francouzský biatlonista Martin Fourcade si čtvrtým místem upevnil vedení ve světovém poháru.

…32. Moravec (všichni ČR) -2:22,7 (3).

Průběžné pořadí SP: 1. M. Fourcade 645 b., 2. Svendsen 583, 3. Usťugov 475, 4. Malyško (oba Rus.) 461, 5. Fak 447, 6. Garaničev 433, ...13. Moravec 296, 20. Šlesingr 246, 51. Soukup 65, 57. Vítek (ČR) 50.

…23. Vítková (obě ČR) -2:37,8 (2).

Průběžné pořadí SP: 1. Bergerová 661, 2. Domračevová 522, 3. Henkelová 472, 4. Gössnerová (obě Něm.) 471, 5. Mäkäräinenová 465, 6. Viluchinová 432, ...9. Soukalová 405, 15. Vítková 319, 80. Zvařičová (ČR) 7.