Následuje
III. zimní olympijské hry mládeže 2020 Švýcarsko

Nové Město před bouří – přijet má více než 300 sportovců ze 44 zemí

Nové Město na Moravě (Žďársko) – Na biatlonovém mistrovství světa budou startovat závodníci ze čtyřiačtyřiceti zemí. Na šampionát, který se uskuteční od 7. do 17. února v Novém Městě na Moravě, se přihlásilo 725 sportovců a jejich doprovodů. Velký zájem médií je podtržen tím, že se akreditovalo zhruba 300 novinářů a stejný počet komentátorů a pracovníků televizních štábů. Pořadatelé očekávají, že v osmi soutěžních dnech navštíví světový šampionát okolo 150 000 diváků.

MS v biatlonu v Novém Městě na Moravě
zdroj: ČTK autor: Luboš Pavlíček

"V přihláškách závodníků už může dojít jen k malým změnám. Kvůli nemoci, nebo se ještě někdo kvalifikuje například z mistrovství světa juniorů," uvedl ředitel soutěží Vlastimil Jakeš.

Tento týden dostaly všechny zahraniční týmy možnost testovat tratě a lyže. Nabídku ale využili pouze Američané, kteří přijeli v předstihu minulý týden. Nic náhodě nechce ponechat německý servisní tým, který pečlivě zkoumá novoměstské podmínky. "Sníh v Novém Městě je trochu jiný než na jiných tratích ve světě – často pomalejší. Je těžké najít optimální výkon lyží v těchto podmínkách. Zkoušíme různé mázy," komentoval servisman německé lyžařské federace Enrico Heisig.

"Ohlásili se ještě Rakušané, kteří ale zatím nedorazili. Ostatní si zřejmě všechno osahali v minulém roce při světovém poháru," dodal Jakeš.

Přípravy před MS v biatlonu vrcholí
zdroj: ČTK autor: Luboš Pavlíček

Technický sníh už v minulém týdnu pořadatelé rozvezli na tratě. Minimální vrstva je půl metru, na nových úsecích je až 75 cm sněhu. Části tratě jsou rozšířeny pro pojízdné televizní kamery nebo skútry s kameramanem. "Od pondělí už dorazí do Nového Města televizní štáby. Čeká nás pokládání kabelů a různé přeložky," poznamenal Jakeš.

Organizátoři vyzývají veřejnost k dodržování pokynů jako parkování pouze na vyhrazených místech, včasný příchod na stadion či obstarat si vstupenky v předstihu.

Největší zájem je o smíšené štafety

Největší zájem v předprodeji vstupenek je hned o první soutěžní den 7. února, kdy bude na programu závod smíšených štafet. "Právě v tomto závodě máme vzhledem k síle našich biatlonistů medailovou naději. Na tribuny zbývala dnes ráno pouze tisícovka vstupenek. Nejlepší propagaci nám udělali naši závodníci svými dobrými výsledky. To je lepší reklama než stovka billboardů," řekl předseda organizačního výboru MS Jiří Hamza.

Už začala i stavba VIP stanu, který bude mít kapacitu 1 260 míst. V zázemí se stále pilně pracuje. "Ale už se jedná pouze o kosmetické úpravy. Například se maluje v tiskovém středisku a na chodbách, vybavuje se ještě zbývajícím nábytkem nová kancelářská budova. Všechny hlavní úkoly už máme připraveny," vysvětlil Hamza.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy