Paralympijský magazín

Precizní Peiffer vybílil všechny terče a ze zasněženého závodu bere zlato, Johannes Bö skončil až devátý

Suverénní vystoupení v těžkých podmínkách vyneslo Arndu Peifferovi zlato z individuálního závodu na mistrovství světa v Östersundu. Německý biatlonista se ani jednou nemýlil na větrné střelnici a za hustého sněžení předvedl bezchybný výkon. Stříbro vybojoval Vladimir Ilijev, bronz získal Tarjei Bö. Johannes Bö zaznamenal tři nepřesné rány a dojel až devátý, nejlepším z Čechů byl Tomáš Krupčík na 22. místě.

Arnd Peiffer
zdroj: ČTK/ZUMA autor: Petter Arvidson

Individuální závod, který měl rozhodnout o celkovém vítězi malého křišťálového glóbu za hodnocení vytrvalostních závodů ve Světovém poháru, se jel v náročných podmínkách. Vítr na střelnici a husté sněžení míchaly pořadím a o překvapení tak nebyla nouze. Vysoko se dlouho drželi Andrejs Rastorgujevs z Lotyšska nebo domácí Sebastian Samuelsson.

Problémy měli na položkách i největší favorité včetně Edera nebo Johannese Böa, který mohl po druhé položce zapomenout na medaili po dvou nepřesnostech. Třetí chybu navíc přidal na předposlední zastávce na střelnici. Útěchou tak pro něj byl alespoň celkový triumf v této disciplíně.

Mnohem lepší výkon předvedl Johannesův bratr Tarjei, který zaváhal jen jednou a skvělým během si vyjel bronz. Ve finiši ale nestačil o šest desetin sekundy na Bulhara Ilijeva s jednou chybou, který bral nečekané stříbro.

Nulu si nakonec připsali jen další Nor Christiansen a vítěz Peiffer. "Jsem nesmírně šťastný, protože je to moje první pódium z individuálního závodu. Zároveň jsem poprvé zastřílel čistě v individuálu. Moc jsem od sebe neočekával, to bylo pro mě zřejmě klíčové," zářil německý biatlonista.

Z české čtveřice na trati se nedařilo střelecky jen Ondřejovi Moravcovi, který se dopustil čtyř nepřesných ran. "Je pravda, že fyzicky jsem na tom nebyl nějak extra. Nechtěl bych se na to vymlouvat, ale střelecká pohoda jde ruku v ruce s fyzickým výkonem. Čtyři chyby je ale moc," uvedl zklamaný Moravec.

Naopak každý z trojice Tomáš Krupčík, Michal Krčmář a Michal Šlesingr minul shodně jen dvakrát. Nejrychlejším byl v cíli nakonec Krupčík, který dojel na 22. místě o jednu pozici před Krčmářem. "Škoda každé chyby dneska, ty dvě jedničky jsou jakž takž přijatelné," dodal Krupčík, který se kvalifikoval do hromadného závodu. Šlesingr skončil 35., Moravec na 37. příčce.

Mistrovství světa v biatlonu v Östersundu (Švédsko):

Muži - vytrvalostní závod (20 km): 1. Peiffer (Něm.) 52:42,4 (0 trest. minut), 2. Iljev (Bulh.) -1:08,7 (1), 3. T. Bö (Nor.) -1:09,1 (1), 4. Samuelsson (Švéd.) -1:35,7 (1), 5. Hofer (It.) -1:53,2 (2), 6. Desthieux (Fr.) -1:54,0 (3), 7. Garaničev (Rus.) -1:56,5 (1), 8. Christiansen -1:59,2 (0), 9. J. T. Bö (oba Nor.) -2:00,8 (3), 10. Doll (Něm.) -2:03,5 (3), ...22. Krupčík -3:47,3 (2), 23. Krčmář -3:50,9 (2), 35. Šlesingr -5:12,9 (2), 37. Moravec (všichni ČR) -5:30,4 (4).

Konečné pořadí vytrvalostních závodů (po 3 závodech): 1. J. T. Bö 128, 2. Christiansen 118, 3. Birkeland (Nor.) 97, 4. Peiffer 88, 5. Loginov (Rus.) 87, 6. Desthieux 87, ...20. Krupčík 48, 23. Krčmář 44, 57. Moravec 15, 66. Šlesingr 6.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 26 závodů): 1. J. T. Bö 1082, 2. Loginov 753, 3. Desthieux 723, 4. Fillon Maillet 721, 5. M. Fourcade (oba Fr.) 634, 6. Peiffer 628, ...17. Krčmář 353, 28. Moravec 251, 44. Krupčík 123, 69. Šlesingr 28.