Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Střelba

Jak biatlonové Švédsko letí do výšin. Chtěla jsem ukázat, že jsem olympijská vítězka, slzela Öbergová

Dojela do cíle a rozdávala úsměvy na všechny strany. Byla šťastná, nejšťastnější. Hanna Öbergová protrhla dosavadní švédskou smůlu na světovém šampionátu a v nejdelší ženské disciplíně vybojovala pro domácí fanoušky první medaili. A hned tu zlatou. Přímé přenosy a zpravodajství z MS v biatlonu sledujte na ČT sport a webu ctsport.cz.

Hanna Öbergová
zdroj: ČTK/AP

Öbergová, která žije právě v Östersundu, tak luxusně navázala na nejcennější kov, který získala loni na Hrách v Pchjongčchangu rovněž z vytrvalostního závodu na 15 km.

"Chtěla jsem ukázat, že jsem olympijská vítězka," líčila se slzami v očích poté, co sestřelila všech dvacet terčů.

Třiadvacetiletá rodačka z Kiruny, města ležícího až za severním polárním kruhem, tak mohla poprvé rozjásat švédské fanoušky, kteří od čtvrtka čekali na medaili.

Absolutně nejblíže k ní byla ve stíhacím závodu Mona Brorssonová, jenže na poslední položce v neděli zcela vybouchla čtyřmi netrefenými terči.

Ohlušující dav s ní zacloumal. "Hodně jsem se naučila. Jsem si jistá, že příště budu připravená a zvládnu to lépe. Vlastně nejsem tak zklamaná, jak by se mohlo zdát. Vždyť jde o jeden z mých nejlepších výsledků vůbec," uvedla.

Naopak koncentrace o pět let mladší Öbergové byla v dalším závodu stoprocentní. "Tak moc jsem to chtěla. Hrozně jsem se soustředila. Že mám zlato, pro mě tolik znamená," řekla po čtyřech nulách na střelnici a náskoku 23,6 sekundy na druhou Italku Lisu Vitozziovou.

Základem podle všeho byl vedle její konstantně skvělé formy i výborný pondělní trénink. "Když jsem přijela na poslední položku a myslela na poslední výstřel, řekla jsem si, že bych měla ukázat, že jsem vyhrála na olympiádě," dodala.

Hanna Öbergová
zdroj: ČTK/DPA autor: Matthias Balk

Už v Jižní Koreji bylo jasné, že nastupující švédská biatlonová generace má obrovský potenciál. Vedle Öbergové zazářil tehdy teprve dvacetiletý Sebastian Saumelsson, když ve stíhačce urval stříbro. A letošní mistrovství světa onen nástup jen potvrzuje.

Švédové skončili těsně před českými závodníky pátí v úvodní smíšené štafetě, kterou s Öbergovou a Saumelssonem jeli Linn Perssonová a Jesper Nelin.

Následně mohla Öbergová získat bronz ve sprintu, ale jen o šest desetin sekundy ji předstihla Němka Laura Dahlmeierová. Brorssonová byla navíc pátá.

A zapomenout nesmíme ani na ve stíhacím závodu jedenáctou Annu Magnussonovou, ve sprintu přitom skončila na 43. místě.

Mona Brorssonová
zdroj: ČTK/AP autor: Andrew Medichini

Jsou to právě oni, kdo vrací švédské fanoušky znovu na tribuny. "Moc jsem se na domácí šampionát těšila. Neřešila jsem očekávání, média. Zaměřila jsem se jen na sebe," řekla Öbergová.

Nic nečetla a nekontrolovala. "Dlouho vím, že na to mám, a vědomí, že takový výsledek mohu předvést znovu, je skvělé. Jsem na sebe pyšná," prohlásila těsně před tím, než se kolem národní švédské arény spustil ohňostroj na její počest.

Kdo ví, třeba to před štafetami či závodem s hromadným startem nebyla domácí oslava jediná.

Je nám líto, video expirovalo.
Květinový ceremoniál vytrvalostního závodu s vítěznou Öbergovou
Zdroj
ČT sport, SVT

Hlavní zprávy