Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
M ČR v bleskovém šachu 2019

Koukalová s Moravcem tahouny. Velký úspěch v Rakousku, obří očekávání v Koreji

Hochfilzen (Rakousko) – Světový šampionát v Hochfilzenu jasně ukázal, že česká biatlonová reprezentace patří mezi špičku. Češi se prostě umějí připravit na vrcholné akce. Po mistrovství čtvrtých a pátých míst v norském Oslu přišla medailová smršť. V pořadí národů byl český tým za suverénním Německem a Francií na třetím místě. Za zářícími Gabrielou Koukalovou a Ondřejem Moravcem se ale všechno netřpytilo.

"Máme za sebou nejlepší šampionát," pochvaloval si šéf Českého biatlonového svazu Jiří Hamza. "Upletli jsme si na sebe bič, veřejnost i média od nás čekají stále víc, nároky jsou stále vyšší. Ale ukázali jsme, že formu vyladit umíme," dodal.

Češi v Hochfilzenu čtyřmi cennými kovy vyrovnali předloňské Kontiolahti. Koukalová se stala mistryní světa ve sprintu, bronz má ze stíhačky a stříbro z vytrvalostního závodu jako Moravec. K tomu přidala čtvrté místo v závodu s hromadným startem, štafeta žen skončila také čtvrtá a Moravec byl pátý ve sprintu i ve stíhacím závodu.

Připomeňte si medailové úspěchy českých biatlonistů:

Za rok jsou na pořadu olympijské hry a v korejském Pchjongčchangu by měli čeští biatlonisté opět patřit k žhavým kandidátům na medaile. Skvělé výsledky vytvářejí stále větší tlak. Ten se navíc vystupňuje i faktem, že pro některé opory to může být rozlučková akce.

"Pokud se zařadíte mezi sporty jako fotbal a hokej, odpovědnost tam je. Byl bych rád, kdybychom zůstali skromným sportem," prohlásil Rybář.

S biatlonem nohama na zemi

Stejně jako v Kontiolahti 2015 se výraznou měrou o medailový příděl postarali Koukalová s Moravcem. "Je to paralela s Kontiolahti, akorát tam to bylo v obráceném gardu. Tam to bylo Ondra‒Gábina a tady Gábina‒Ondra. Oba dva tady byli v parádní formě," vyzdvihl šéftrenér Ondřej Rybář.

Češi navíc útočili na další medaile. Koukalová nedotáhla na stupně vítězů štafetu žen a čtvrtá dojela i na závěr MS v závodu s hromadným startem. "Byl bych nohama na zemi, čtvrtá a pátá místa jsou super výsledky. Loni v Oslu to byla jen čtvrtá pátá místa a mluvilo se o částečném zklamání. Tady jsou k tomu medaile, takže si myslím, že se to oproti loňsku vyšperkovalo," konstatoval Rybář.

Ondřej Rybář:

"Buďme pořád nohama na zemi. Konkurence je ohromná. Buďme rádi, kde se zrovna český biatlon nachází."

Sedmadvacetiletá Koukalová končila mistrovství hodně vyčerpaná. Ani neměla síly pořádně docenit, jak velkým úspěchem je zisk tří kovů. "No, je to fajn, ale já jsem tak šíleně přetažená," hlesla jen a nejvíc ze všeho se těšila na odpočinek. "Každý závod tady jela na doraz, což se nasčítá a máte toho dost. Byla totálně unavená a bude potřebovat dva tři dny, aby si oddychla a pak mohla jít zpět do tréninku. Ona je typ, který nedokáže nic vypustit," řekl Rybář.

Moravec znovu ukázal, že se umí připravit na velké akce, a po olympiádě v Soči 2014 a MS v Kontiolahti získal další cenný kov. "Jednoznačně to hodnotím jako jednu z nejlepších velkých akcí kariéry. Předvedl jsem super závody," řekl.

Co ještě přinesl šampionát v Hochfilzenu:

Vedle Koukalové a Moravce se povedl závod ještě Michalu Krčmářovi, který dojel šestý na 20 km. Ostatní už zůstali za očekáváním. "Nemůžete mít nikdy pět plus pět závodníků v top formě, to bychom museli mít trochu jinou základnu. Snažíme se vytěžit z minima maximum, ale nejsme ze všech nadšení," řekl Rybář.

Nejen samé úspěchy

Veronika Vítková nepostoupila ze sprintu do stíhačky a nevyšel jí ani vytrvalostní závod. "To je ohromné zklamání," řekl jen Rybář. Michal Šlesingr se hledal běžecky a jeho výkony možná ovlivnilo, že se hodně angažoval v boji proti dopingu. "Mohlo to hrát roli. Odvádí to pozornost a stojí energii, ne fyzickou, ale psychickou. Je to asi jeden z faktorů, které na to můžou mít vliv, ale je to tak důležitá věc, že jsem nebyl ochotný to hodit za hlavu. Myslím, že když jsou nějaké věci důležité, tak je potřeba něco obětovat," pronesl Šlesingr.

Víc se očekávalo od Evy Puskarčíkové. V této sezoně se dotáhla do špičky, v SP se prosadila i na stupně vítězů, ale na MS byla nejlépe sedmnáctá. "V sezoně vyšla extrémně nahoru. Čekali jsme víc, ale tohle je daň, co přichází. Možná v sobě musí uklidnit vášně, asi od sebe čekala víc a pak přicházely ty chyby," řekl Rybář.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy