Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio ČT sport

Kongres IBU rozhodl: Šampionát v Rusku nebude

Praha - Mistrovství světa v biatlonu v roce 2021 v ruské Ťumeni nebude. Ruští organizátoři se podle rozhodnutí výkonného výboru Mezinárodní biatlonové unie (IBU) musejí šampionátu do 24. února vzdát, jinak bude loňská volba pořadatele prohlášena za neplatnou. Verdikt exekutivy následně schválil mimořádný kongres IBU. 

Ondřej Moravec během štafety
zdroj: Český biatlon autor: Petr Slavík

Kongres IBU se sešel mimo jiné v důsledku intenzivních aktivit samotných závodníků v boji proti odhalenému státem organizovanému dopingu v Rusku. IBU svoláním kongresu také zareagovala na takzvanou McLarenovu zprávu o dopingu, který se měl týkat také 31 ruských biatlonistů. V návaznosti na to trojice závodníků Michal Šlesingr, Martin Fourcade a Lowell Bailey sepsala petici s návrhy na zavedení přísných trestů.

Ruská strana ale nechce o pořádání MS přijít bez boje. "Jsme absolutně proti dobrovolnému odevzdání šampionátu," řekl prezident Ruské biatlonové unie (RBU) Alexandr Kravcov. "Budeme uvažovat o tom, že bychom podali žalobu. A to zřejmě nejen ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu CAS," naznačil Kravcov, že by celá aféra mohla mít soudní dohru.

"Tohle rozhodnutí vítám, i když to mělo přijít už podstatně dřív a nemuselo se to řešit až teď, den před mistrovstvím světa," řekl šéf českého svazu Jiří Hamza. Nového pořadatele MS v roce 2021 zvolí řádný kongres IBU v létě roku 2018 v Poreči.

IBU také nyní vytvoří pracovní skupinu, která se požadavky závodníků bude zabývat a vytvoří návrh nových trestů za dopingové prohřešky. Mohlo by se jednat o osmileté tresty za pozitivní nález, velké finanční sankce či ztrátu míst ve Světovém poháru pro jednotlivé země. Proti osmiletému zákazu startů se IBU postavila, neboť by nekorespondoval s aktuálním kodexem Mezinárodní antidopingové agentury (WADA).

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy