Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SK Slavia Praha - CFR Kluž

Štafeta bojovala o medaili, naděje pohřbila tři trestná kola Charvátové

Oslo - Po polovině závodu to vypadalo, že česká ženská štafeta má zaděláno na skvělý výsledek. Na prvním úseku sice nezkušená Jessica Jislová předávala s minutovou ztrátou, Gabriela Soukalová ale zajela parádně a stáhla ztrátu na pouhých sedm vteřin na čelo. Lucie Charvátová byla chvíli v čele závodu, na šesté položce ale hned šestkrát minula a předávala v druhé desítce. Češky nakonec díky výborné jízdě Veroniky Vítkové skončily šesté, závod vyhrály domácí Norky před Francouzkami, bronz braly Němky.

Ženská štafeta na MS v biatlonu
zdroj: Český biatlon autor: Petr Slavík

Jednadvacetiletá Jislová jela první úsek za Evu Puskarčíkovou, která kvůli nemoci odjela z Osla domů. Prvních devět terčů Jislová vyčistila, ale na posledním desátém se zasekla. Potřebovala na něj tři náhradní náboje a ztratila kontakt se špičkou.

"Už jsem se viděla na trati a potom jsem trošku znervózněla, když jsem to nedala ani druhým náhradním nábojem. Musela jsem se v duchu seřvat a uklidnit," popsala Jislová v ČT. Rybář ji ale pochválil. "Bylo vidět, že se hodně soustředí, svůj úsek zvládla dobře," řekl.

Soukalová převzala štafetu osmnáctá s minutovou ztrátou na v té době první Finky a vedoucí žena SP odvedla skvělou práci. Střílela bezchybně a po trati letěla. Proto Charvátovou vyslala na trať z šesté pozice už jen se ztrátou sedmi vteřin. "Na běžkách jsem se cítila nejhůř ze všech závodů tady, ale měla jsem nejlepší lyže," přiznala Soukalová. "Střelba byla ale perfektní, až mě to samotnou překvapilo," doplnila.

Charvátová zvládla ležku čistě a jela spolu s Francouzkou, Norkou a Němkou v první čtveřici. Vstoje musela dobíjet třikrát, ale ani jeden z náhradních nábojů nevyužila: musela na tři trestná kola a naděje na stupně vítězů pohasly. "Se třemi trestnými koly se na mistrovství světa závodit nedá. Je to obrovská škoda, bylo to rozjeté velmi dobře," litoval šéftrenér Ondřej Rybář.

Charvátová klesla na 12. místo s odstupem 1:38 minuty. Na závodech Světového poháru a na MS dosud jela štafetu šestkrát a pokaždé musela minimálně na jedno trestné kolo.

Vítková na posledním úseku jela výborně, podobně jako Soukalová nemusela dobíjet a na cílové pásce předjela Italku Wiererovou. "Škoda třetího úseku, Lucčiny stojky. Bohužel, stalo se," litovala Vítková. "Ale nebylo to poprvé, máme určitě lepší tým, než abychom tady bojovaly o desáté místo," dodala trochu naštvaně.

Šestým místem Češky o dvě příčky vylepšily osmou pozici z loňského šampionátu v Kontiolahti. Stejně jako loni ale na MS nenavázaly na stupně vítězů ze Světového poháru. "Chtěli jsme skončit do šestého místa a to se povedlo. Z tohoto hlediska musíme být spokojení," zhodnotil závod trenér žen Zdeněk Vítek. "Je tam jedno velké ale...," pokrčil mnohoznačně rameny.

Mistrovství světa v biatlonu v Oslu

Ženy - štafeta 4x6 km: 1. Norsko (Solemdalová, Birkelandová, Eckhoffová, Olsbuová) 1:07:10,0 hod. (0 tr. okruhů+6 dobíjení), 2. Francie (Braisazová, Bescondová, Chevalierová, Dorinová Habertová) -5,3 (0+8), 3. Německo (Preussová, Hildebrandová, Hammerschmidtová, Dahlmeierová) -28,6 (0+4), 4. Polsko -1:08,4 (0+7), 5. Ukrajina -1:27,7 (1+5), 6. ČR (Jislová, Soukalová, Charvátová, Vítková) -1:49,3 (3+6), 7. Itálie -1:49,3 (1+8), 8. Kazachstán -2:08,4 (0+7), 9. Slovinsko -2:54,9 (0+5), 10. Švédsko -3:04,6 (1+6).

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články