Moravec si výborné umístění ve sprintu odstřelil, Johannes Bö vyrovnal v Oslu rekord Fourcada

Rekord v počtu vítězství za jednu sezonu Světového poháru už nepatří pouze Martinu Fourcadovi. O první místo se nyní dělí s Johannesem Böm, který si čtrnáctý triumf v ročníku připsal po skvělém výkonu ve sprintu na domácí trati v Oslu. Výborně měl závod rozjetý i Ondřej Moravec, který ale na stojce udělal tři chyby a bylo po nadějích.

Tři nejlepší sprinterského závodu v Oslu
zdroj: Český biatlon autor: Petr Slavík

Na trati v Holmenkollenu se držela taková mlha, že vidět na sto metrů byl nadlidský úkol. K tomu se přidal tu a tam poryv větru, což dohromady značilo podmínky, které biatlonisté mezi své nejoblíbenější rozhodně řadit nebudou.

Jak složité jsou, se krásně ukazovalo na střelnici. Drtivá většina závodníků měla v zápisu alespoň jednu chybu a deset sestřelených terčů hned dvěma biatlonistům zajistilo stupně vítězů.

Jen první místo nabídlo výjimku. Johannese Böa.

Norovi po individuální stránce úplně nevyšlo nedávno skončené mistrovství světa a začalo se spekulovat, zda ho nedohnala únava či neodešla jeho famózní forma. Oslo však ukázalo, že nic takového rozhodně nenastalo.

Pětadvacetiletý fenomén probíhající sezony Světového poháru byl jen na dvou mezičasech v prvním kole časem druhý. Jinak na domácí trati letěl a neměl konkurenta. Vedoucí pozici si naplno uzmul po první střelecké položce vleže a do cíle už ji nepustil.

Situaci si trochu zkomplikoval při stojce, kde v nepříjemné mlze poslal poslední projektil v závodě mimo, jenže i tak se udržel na prvním místě a v posledním kole nakopl turbo. Zatímco ze střelnice odjel s náskokem 7,5 sekundy na druhého Lukase Hofera, v cíli měl čas téměř o 32 sekund lepší.

Bö si tak připsal čtrnáctý triumf v ročníku Světového poháru a vyrovnal tak rekord dlouholetého rivala Francouze Martina Fourcada ze sezony 2016/17. Norský závodník však má ještě dva závody k dobru, aby se na čele osamostatnil. A sobotní stíhačka, kde bude mít na startu výrazný náskok, k tomu úplně vybízí.

Z druhého místa bude totiž vybíhat už zmíněný Ital Hofer, který byl jedním z pěti střelců závodu, kteří na trati ani jednou nechybovali. Druhým byl Quentin Fillon Maillet, který bral bronz.

Ach ta položka ve stoje

Do první desítky měl namířeno i Ondřej Moravec, který sprint na 10 kilometrů rozjel skvěle. Po první střelbě chvíli držel i nejvyšší pozici a poté se propadl o pár míst vzad. Útok na vylepšení sezonního maxima, kterým je osmá pozice z Nového Města, měl tak na dosah.

Pak ale přišla položka vestoje.

První dvě rány ještě skončily v terči. Následně však český reprezentant třikrát chyboval, musel na tři trestné okruhy a bylo po nadějích.

"Hrozně mě to mrzí, jelikož tři chyby jsou strašně moc. Byl tam poryv větru, ale člověk hlavně podvědomě chtěl a z toho pramenily chyby. Mohl to být slušný výsledek, jelikož běh byl jeden z mých v nejlepších v sezoně," přiznal Moravec, který zaznamenal v cíli sedmatřicátý čas.

Lépe než on si vedli dva jiní Češi. Nejvýše se dostal Michal Krčmář, který si při ležce musel upravovat mířidla a hned první ranou minul. Zbylých devět terčů však už sestřelil přesně a obsadil šestadvacátou příčku. Tomáš Krupčík pak po dvou minelách skončil třiatřicátý.

"Úpravou mířidla jsem na ležce ztratil 10-12 sekund. Ta minela byla asi moje chyba. Vestoje jsem to pak risknul, nebylo na co čekat a vyšlo to. V posledním kole jsem však zavrávoral, podkopl jsem si nohu a spadl jsem. Takže jsem ztratil dalších 10 sekund. Kdybych to odečetl, tak jsem někde desátý. Mrzí mě to," řekl Krčmář.

Do sobotní stíhačky se propacoval i Jakub Štvrtecký, jenž s dvěma trestnými koly dojel jako padesátý. Naopak poslední závod sezony má za sebou Michal Šlesingr, který po pěti chybách bral až 97. pozici.

Finále SP v biatlonu v Oslu:

Muži (sprint 10 km): 1. J. T. Bö (Nor.) 24:39,9 (1 tr. okruh), 2. Hofer (It.) -31,7 (0), 3. Fillon Maillet (Fr.) -35,0 (0), 4. Eberhard (Rak.) -38,3 (2), 5. T. Bö (Nor.) -38,5 (1), 6. Doll (Něm.) -39,4 (2), 7. Desthieux (Fr.) -51,9 (2), 8. Peiffer (Něm.) -52,7 (2), 9. Loginov (Rus.) -52,9 (1), 10. Leitner (Rak.) -54,7 (0), ...26. Krčmář -1:24,8 (1), 33. Krupčík -1:49,6 (2), 37. Moravec -1:51,6 (3), 50. Štvrtecký -2:20,4 (2), 97. Šlesingr (všichni ČR) -4:30,5 (5).

Konečné pořadí sprintu (po 9 závodech): 1. J. T. Bö 514 b., 2. Loginov 350, 3. Desthieux 338, 4. Doll 305, 5. Guigonnat (Fr.) 271, 6. T. Bö 271, ...20. Krčmář 153, 33. Moravec 90, 50. Krupčík 37, 62. Šlesingr 22.

Průběžné pořadí SP (po 23 z 25 závodů): 1. J. T. Bö 1170, 2. Loginov 828, 3. Fillon Maillet 809, 4. Desthieux 789, 5. Peiffer 700, 6. Eder (Rak.) 662, ...19. Krčmář 374, 30. Moravec 255, 42. Krupčík 152, 69. Šlesingr 28.