Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Gól týdne

Moravec před SP v Novém Městě: Když zvládneš zdejší atmosféru, zvládneš všechno

V Novém Městě na Moravě už mnohokrát atakoval v individuálních závodech stupně vítězů, ale na "bednu" zatím nedosáhl. Ondřej Moravec skončil ve Vysočina Areně, kde opět očekává nezapomenutelnou atmosféru, třikrát čtvrtý. Mezi jeho nejsilnější vzpomínky nicméně stále patří zlomená pažba z předloňského závodu. Úvodní studio s aktuálními informacemi před Světovým pohárem sledujte od 21:00 na ČT sport. Přímý přenos mužského sprintu uvidíte ve čtvrtek od 17:00 na stejném programu a také na webu ctsport.cz. 

Jakub Štvrtecký a Ondřej Moravec (vpravo) na tréninku
zdroj: ČTK autor: Pavlíček Luboš

Trojnásobný olympijský medailista ze Soči 2014 před domácím Světovým pohárem v Novém Městě na Moravě řekl, že se mu v souvislosti s českým dějištěm jako první vybavuje právě nehoda se zbraní. "To přetrvává," rozesmál se při vzpomínce na předloňský stíhací závod, ve kterém po pádu rozlomil pažbu na dva kusy. S náhradní zbraní pak netrefil ani jeden z pěti terčů vleže, přesto si díky podpoře fanoušků připadal, jako kdyby jel o vítězství.

Lipovou pažbu Moravcovi slepili a dodnes ji sebou vozí na závody jako náhradní zbraň. Vzhledem k jeho vystouplým lícním kostem má totiž pažbu speciálně upravenou. "Sranda je, že někdy, když ji nastřeluju, kolikrát udělá lepší grupeta než moje stávající zbraň. Je hezké, když si ji vezmu a vím, že bych s ní klidně jel," upozornil.

Z výsledků má v domácím prostředí v paměti obě úspěšné smíšené štafety - bronzovou z mistrovství světa 2013 i stříbrnou o dva roky později. Tým dovezl do cíle vždy jako finišman a vychutnal si ovace. "Zdejší atmosféra je pověstná," uvědomuje si Moravec.

V závodech jednotlivců mu cenný kov třikrát o místo unikl. Především ze čtvrtého místa ve vytrvalostním závodu na světovém šampionátu byl mrzutý. O stupně vítězů přišel po jedné chybě v závěrečné stojce. "To byla nevyzávoděnost, šel jsem do toho dost bezhlavě. Dneska bych to asi dělal už úplně jinak," uvažoval.

Čtvrtý pak dvakrát skončil ještě v závodech s hromadným startem, a to jak na šampionátu, tak předloni ve Světovém poháru. "Tam jel velký vlak, na poslední střelbě mohlo vyhrát ještě deset lidí, to byl velký boj," vzpomínal Moravec.

V této sezoně skončil čtyřiatřicetiletý biatlonista zatím nejlépe dvacátý ve sprintu v Pokljuce, kde měl před startem střevní problémy. Minulý týden v Hochfilzenu sice zajel hůře, ale v nedělní štafetě už se cítil lépe. "Byly tam pozitivní okamžiky, které mě motivují, a věřím, že by to tady mohlo jít ještě o krůček výš," prohlásil.

K tomu by Moravcovi mohli zase pomoci fanoušci. "Beru to tak, že závody jsem tu už zvládl, tak proč bych je nemohl zvládnout znovu," uvedl.

Vřava kolem trati dodává Moravcovi křídla. "Na trati vás to žene neskutečně, někdy možná až moc a je potřeba být trochu opatrný s tempem," konstatoval.

Ještě těžší je situace při příjezdu na stadion a soustředění na střelbu. "Zaprvé se na to musíte připravit dopředu, to je důležité. A pak zkusit koncentraci maximálně zvýšit a nevnímat, co se děje okolo na tribunách, to prostě nejde."

Bouřlivé prostředí v Novém Městě je pro biatlonisty velkou poctou a zároveň výzvou. "Když zvládneš zdejší atmosféru, zvládneš všechno," prohlásil Moravec.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy