Loučící se bratři Böové: Dlouhá cesta i rivalita. Teď nám začíná nový život
Definitivní konec. Norští biatlonoví bratři Johannes a Tarjei Böové završili úspěšné profesionální kariéry. V domácím prostředí v Oslu si po závěrečném závodě Světového poháru s hromadným startem užili loučení s fanoušky i závěrečný ceremoniál. A přiznali, že se teď těší na novou životní etapu. Přímé přenosy a zpravodajství ze SP v biatlonu sledujte na ČT sport a ČT sport Plus.

"Byla to dlouhá cesta. Tohle je poslední moment a poslední cílová rovinka, kterou jsme dokončili. Je to tady na Holmenkollenu a jsme u toho spolu. Byla to dlouhá cesta i rivalita a jsem strašně rád, že to mohu sdílet s Tarjeim," řekl Johannes Bö v rozhovoru pro Mezinárodní biatlonovou unii (IBU).
Pětinásobný vítěz Světového poháru a držitel rekordních 23 titulů mistra světa Johannes Bö se loučil sedmým místem. V závodě s hromadným startem udělal čtyři chyby, minul i poslední terč, nad čímž se ihned pousmál. Jeho o pět let starší bratr Tarjei, který vyhrál seriál v sezoně 2010/11 a závodil dnes po nemoci, doběhl třiadvacátý.

"Byl to neuvěřitelný den. Šlo o můj první závod tenhle víkend a jsem vůbec rád, že jsem startoval a užil si to. Cítím, že dneškem pro mě začíná nový život. Slyšel jsem teď spoustu hezkých slov od řady kolegů a soupeřů," podotkl Tarjei Bö.
Johannes Bö dokončil závod neúspěšným finišem o šesté místo se Slovincem Jakovem Fakem. Tarjei Bö doběhl v poklidu s norskou vlajkou a uklonil se na cílové rovince fanouškům. V cíli se oba bratři objali, nechali se od norských kolegů pokropit šampaňským a následně se i napili.
"Byl to báječný týden. Měli jsme štěstí, že máme kolem sebe tak skvělé lidi. Z tohohle víkendu mám silné vzpomínky, které si ponesu do konce života," uvedl Johannes Bö.

Tarjei Bö rovněž přijímal v cíli řadu gratulací od kolegů a soupeřů. Mezi nimi nechyběl ani Michal Krčmář. "Patnáct let se snažíte vítězit a být v každém závodě na stupních vítězů. Dnes to ale bylo jiné. V posledním kole jsem si užíval podporu od všech lidí na trati a moc jim za to děkuju. Stálo to za to," podotkl Tarjei Bö.
Při rozlučkovém ceremoniálu jim organizátoři pustili video s přáními kolegů a soupeřů. Po nich si oba biatlonisté nasadili speciální lyže s nápisem Bödium a vyrazili na symbolické poslední kolečko na Holmenkollenu.
Po skončení kariéry se bratři Böové chtějí věnovat rodině a dětem. Tarjei také dříve naznačil, že by ho lákala role televizního experta. "Všichni teď budou asi měsíc odpočívat na gauči a pak jim začne cesta na olympijské hry. Jen my budeme dál na tom gauči," uvedl s úsměvem Johannes Bö. "Jo, něco přibereme a lidé nás za šest měsíců nepoznají," doplnil jeho bratr.