World Athletics Continental Tour Gold 2024

Letní biatlon Čechům jde. Krčmář je mistrem světa stejně jako junior Mikyska, Davidová stříbrná

Mistrovství světa v letním biatlonu českým závodníkům zatím vychází. Světovým šampionem ve sprintu se v Novém Městě stal Michal Krčmář. První dvě místa mezi juniory obsadili Tomáš Mikyska a Vítězslav Hornig. Stříbrnou medaili přidala mezi ženami Markéta Davidová. Nejlepší juniorkou sprinterského závodu byla pátá Tereza Voborníková.

Zleva Vítězslav Hornig a Tomáš Mikyska
zdroj: ČTK autor: Pavlíček Luboš

Čtvrtý muž ze supersprintu Krčmář předvedl tentokrát bezchybnou střelbu a na trati 7,5 km čtvrtou nejrychlejší jízdu. Druhého Slováka Mateje Balogu porazil o 10,2 sekundy, třetí byl s odstupem 23,1 sekundy po dvou trestných kolech nejrychlejší běžec Cornel Puchianu. Osmý skončil Jakub Štvrtecký, jehož o lepší výsledek připravila tři trestná kola. Sedmnáctý byl Mikuláš Karlík.

"Udělal jsem vše, jak jsem měl. Z toho pohledu jsem spokojený. I když i na mém výkonu by se chyby našly. Stojka nebyla plynulá, rány jsem odkládal a tak ztrácel čas. Věřím, že až se ještě více vyzávodím, bude to lepší, plynulejší, rychlejší. Mám ohromnou radost z atmosféry, kterou tady dnes vytvořili fanoušci. A těším se, že dorazí i v neděli. Je to úplně jiné závodění, než co jsme zažili v zimě v prázdných arénách," řekl Krčmář.

Davidová byla na střelnici bezchybná. Běžecky ale česká jednička nestačila na Polku Moniku Hojniszovou-Staregovou, která ji navzdory trestnému okruhu porazila o 11,1 sekundy. Třetí skončila se ztrátou dalších 10 sekund Slovinka Polona Klemenčičová. Druhou nejlepší Češkou byla na patnáctém místě Natálie Jurčová, další domácí závodnice Jessica Jislová, Lucie Charvátová, Tereza Vinklárková a Eliška Teplá skončily ve čtvrté desítce.

"Moc spokojená jsem se střelbou. A na trati vždy nechám vše, a tak tomu bylo i dnes. Byl to třetí závod ve dvou dnech. Program je náročný, ale na podobný nápor jsme všichni zvyklí ze zimy nebo z tréninků. Prostě to musíme vydržet, je to pro každého stejné," řekla Davidová.

Zatímco ve čtvrtečním super sprintu zvítězil Hornig před Mikyskou, tentokrát si pořadí prohodili. Oba na 7,5 kilometru dlouhé trati absolvovali jeden trestný okruh. Zatímco Mikyska chyboval při první střelbě, Hornig nedal poslední ránu na položce vestoje, čímž se připravil o druhé zlato.

"Možná dnes bylo to zranění kolenních vazů z června na mé straně. Cítil jsem se odpočatý, jelo se mi opravdu dobře. A to jsem ještě v zápalu boje spadnul. V posledním kopci jsem si hůlkou píchl mezi lyže a poroučel jsem se k zemi. Naštěstí jsem hůl nezlomil, rychle se zvedl a ještě jsem mohl normálně zafinišovat. Celkově se mi závod povedl," uvedl na svazovém webu Mikyska.

V závodě juniorek skončila z Češek nejlépe Tereza Voborníková, která obsadila páté místo. Zvítězila Ruska Anastasija Ševčenková, která zvládla závod na 6 km bezchybně.

Mistrovství světa v biatlonu na kolečkových lyžích v Novém Městě na Moravě - sprint:

Muži (7,5 km): 1. Krčmář (ČR) 19:18,5 (0 tr. okruhů), 2. Baloga (SR) -10,2 (0), 3. Puchianu (Rum.) -23,1 (2), ...8. Štvrtecký -37,4 (3), 17. Karlík -1:13,8 (3), 31. Krupčík -1:51,2 (4), 47. Václavík (všichni ČR) -3:09,4 (7).

Ženy (6 km): 1. Hojniszová-Staregová (Pol.) 16:56,4 (1), 2. Davidová (ČR) -11,1 (0), 3. Klemenčičová (Slovin.) -21,0 (0), ...15. Jurčová -1:31,6 (1), 31. Jislová -2:04,7 (4), 32. Charvátová -2:11,1 (5), 37. Vinklárková -2:38,9 (4), 40. Teplá (všechny ČR) -2:53,3 (4).

Junioři (7,5 km): 1. Mikyska 20:37,9 (1 tr. okruh), 2. Hornig (oba ČR) -10,3 (1), 3. Sklenárik (SR) -50,6, ...8. Mareček -1:09,0 (3), 13. Kocián -1:39,0 (1), 31. Kabrda -2:53,0 (5), 32. Mánek (všichni ČR) -2:55,7 (5).

Juniorky (6 km): 1. Ševčenková (Rus.) 18:13,3 (0), 2. Bulinová (Lot.) -10,6 (1), 3. Repincová (Slovin.) -21,4 (1), ...5. Voborníková -27,7 (1), 14. Masaříková -1:54,7 (0), 15. Jandová -1:58,2 (2), 17. Pavlů -2:05,1 (0), 22. Doležalová -2:14,5 (1), 27. Polednová (všechny ČR) -2:52,5 (5).