Krčmář ve stíhačce poskočil o patnáct míst. Vítězné loučení prožil v Oslu Lesser

Startoval až s číslem 33, ovšem ukázal, jak velký skok je možný, pokud se střílí čistě. Michal Krčmář v poslední stíhačce sezony Světového poháru díky skvělé práci s malorážkou poskočil o patnáct příček a obsadil osmnáctou pozici. Z vítězství se v Oslu radoval Němec Erik Lesser, který v neděli ukončí kariéru.

Sestřih stíhačky biatlonistů v Oslu

Ještě nedělní závod s hromadným startem a po dlouhých letech ve stopě pověsí běžky i malorážku na hřebík. A lepší konec kariéry, než ten, co se mu zatím daří předvádět na finále Světového poháru v Oslu, si Erik Lesser nemohl přát. Možná si něco takového ani nedokázal představit.

Vyhrát v předposledním závodě kariéry? Co víc si přát.

Není se proto čemu divit, že v cílové rovince stíhačky na něm byly znát emoce. Poslední metry si užíval naplno a po dojezdu spokojeně padl na kolena, kde následně od soupeřů dostával gratulace.

Pro třiatřicetiletého Němce šlo o teprve třetí vítězství v kariéře Světového poháru. A od toho posledního navíc utekla pořádně dlouhá doba. Před Oslem slavil v roce 2016 v Ruhpoldingu, kde opanoval závod s hromadným startem.

Tentokrát ale šlo o stíhačku a klíče k jeho úspěchu byly dva. Vlastní fantastická střelba, když se stal jedním ze tří biatlonistů, kteří neminuli ani terč, a také selhání Sturla Holm Laegreida na závěrečné položce.

Vítěz pátečního sprintu si dlouho jel pro vítězství start cíl. Na závěrečnou stojku dorazil s více než půlminutovým náskokem na druhého Lessera. Stačilo mu tedy v poklidném tempu sestřelit terče, dokonce mohl i jednou chybovat, a slavil by double.

Domácí závodník ovšem selhal. Po dvou chybách musel na trestná kola, čehož využil Němec, který kanonádou sundal všech pět terčů a vydal se vstříc vítězství. Před Nora, který celkově musel na tři trestná kola, se v závěrečných stovkách metrů dostal ještě král Světového poháru Quentin Fillon Maillet, jenž ale přišel o možnost zapsat se do historie, kdy mu uniklo sedmé vítězství ve stíhačce v řadě.

Krčmář v Lesserově stylu

Vedle vítězného Lessera si v Oslu bezchybně na 12,5 kilometrové trati počínali stoprocentně střelecky už jen dva biatlonisté. Čtrnáctý Ital Lukas Hoffer, který poskočil fantastických čtyřiadvacet pozic, a také Michal Krčmář.

Český reprezentant nepředvedl tak obří skok jako Hoffer, ale i tak se výrazně posunul. Krčmář po ne příliš povedeném sprintu startoval až jako třiatřicátý, ovšem celou stíhačku se posouval díky přesné střelbě dopředu a ještě osm set metrů před cílem byl sedmnáctý.

V závěrečném sprintu ale o čtyři desetiny prohrál s Francouzem Simonem Desthieuxem a bral příčku osmnáctou.

To Adam Václavík musel hned na čtyři trestná kola a byl čtyřiadvacátý. Ještě o jeden terč méně trefil Jakub Štvrtecký, který byl ale z Čechů nejrychlejší běžecky. Tento součet mu vynesl jednatřicátou pozici.

Jediný bez bodů skončil Mikuláš Karlík, jenž netrefil dokonce sedmkrát a zapsal dvaačtyřicáté místo.

SP v biatlonu v Oslu:

Muži - stíhací závod (12,5 km): 1. Lesser (Něm.) 32:03,8 (0 tr. okruhů), 2. Fillon Maillet (Fr.) -9,4 (1), 3. Laegreid (Nor.) -22,7 (3), 4. Samuelsson (Švéd.) -1:04,9 (2), 5. Christiansen (Nor.) -1:09,7 (2), 6. Ponsiluoma (Švéd.) -1:31,3 (3), 7. Bakken -1:37,9 (1), 8. A. F. Andersen (oba Nor.) -1:40,2 (2), 9. Doll (Něm.) -1:43,6 (3), 10. Strolia (Lit.) -1:50,1 (1), ...18. Krčmář -2:27,4 (0), 24. Václavík -3:25,1 (4), 31. Štvrtecký -3:46,7 (5), 42. Karlík (všichni ČR) -5:30,5 (7).

Konečné pořadí stíhacího závodu (po 7 závodech): 1. Fillon Maillet 379, 2. Samuelsson 282, 3. Lesser 253, 4. Jacquelin 244, 5. Christiansen 217, 6. Desthieux (Fr.) 201, ...21. Krčmář 120, 40. Václavík 48, 67. Štvrtecký 12.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 22 závodů): 1. Fillon Maillet 969, 2. Samuelsson 687, 3. Laegreid 682, 4. Christiansen 670, 5. Jacquelin (Fr.) 658, 6. T. Bö (Nor.) 599, ...28. Krčmář 305, 53. Václavík 82, 58. Štvrtecký 77, 100. Karlík 2.