Lyžování ČR 2024

Králem sprintu SP v Novém Městě se stal Fillon Maillet, "čistý" Krčmář byl dvanáctý

Druhá série závodů Světového poháru v biatlonu odstartovala v Novém Městě na Moravě sprintem mužů, který si podmanil Quentin Fillon Maillet z Francie. Se ztrátou 11 sekund dojel Tarjei Bö z Norska a třetí místo obsadil Lukas Hofer z Itálie. Nejlepším z pětice Čechů byl dvanáctý Michal Krčmář. Bodovali i Jakub Štvrtecký (29.) a Mikuláš Karlík (34.).

Krčmář skončil v předchozím sprintu v Novém Městě až devětatřicátý, ale od té chvíle má jeho výkonnost vzestupnou tendenci. Stříbrný olympijský medailista z Pchjongčchangu navázal na stoprocentní úspěšnost u terčů v nedělní stíhačce.

"Startovní pole bylo hodně scuklé k sobě a dvě nuly byly potřeba k výraznějšímu výsledku. Jsem za ně rád," řekl Krčmář, který na vítězného Fillona Mailleta ztratil 44 sekund a do sobotního stíhacího závodu proto půjde z nadějné pozice. "Desítka utekla, ale na trati jsem v posledním kole dělal, co jsem mohl," dodal.

Druhý nejlepší výsledek v kariéře ve SP si vyrovnal Štvrtecký, který s jednou minelou pronikl do top 30. Lépe zajel jen v minulé sezoně ve sprintu v Annecy, kde skončil šestnáctý.

Čerstvý juniorský vicemistr světa Karlík obsadil při svém debutu mezi dospělými velmi dobré 34. místo, přičemž se o ještě lepší výsledek připravil dvěma chybami vestoje. Další z medailistů z nedávného MS juniorů Vítězslav Hornig byl padesátý.

Loučící se Ondřej Moravec absolvoval v posledním sprintu v kariéře tři trestná kola. "Chtěl jsem dát za každou cenu nulu, to byla celá chyba. Pravděpodobně můžu zapomenout na stíhačku," strachoval se o postup do sobotního závodu. Do postupové top 60 ale proklouzl z 59. pozice. "To je dobře, protože se mi nejelo tak strašně," doplnil posléze.

SP v biatlonu v Novém Městě na Moravě:

Muži - sprint (10 km): 1. Fillon Maillet (Fr.) 22:07,2 (0 tr. okruhů), 2. T. Bö (Nor.) -11,3 (0), 3. Hofer (It.) -14,8 (0), 4. Jacquelin (Fr.) -22,7 (0), 5. Laegreid (Nor.) -23,4 (1), 6. Guigonnat (Fr.) -23,6 (1), 7. Samuelsson (Švéd.) -30,0 (0), 8. Dale -36,7 (1), 9. J. T. Bö (oba Nor.) -37,0 (2), 10. Fak (Slovin.) -39,8 (1), ...12. Krčmář -44,5 (0), 29. Štvrtecký -1:21,1 (1), 34. Karlík -1:28,9 (2), 50. Hornig -1:56,3 (1), 59. Moravec (všichni ČR) -2:02,3 (3).

Průběžné pořadí SP (po 22 z 26 závodů): 1. J. T. Bö 987 b., 2. Laegreid 962, 3. T. Bö 817, 4. Fillon Maillet 812, 5. Dale 783, 6. Samuelsson 736, ...23. Krčmář 300, 36. Moravec 149, 71. Štvrtecký 18, 75. Žemlička 17, 85. Karlík, 86. Krupčík (všichni ČR) oba 7.