BBV po 25 letech

Johannes Bö si dosvištěl pro další triumf, Krčmář uzavřel elitní desítku

Sprint v Oslu s přehledem ovládl fenomenální Johannes Bö. Michal Krčmář se vešel do první desítky. Bodovali i na 38. a 39. místě Tomáš Mikyska a Adam Václavík. Přímý přenos sprintu žen sledujte na ČT sport v pátek od 15:05.

Johannes Bö prodělal covid, ale na trati před domácím publikem to nebylo vůbec znát. Druhému nejrychlejšímu co do času na lyžích, Benediktu Dollovi, nadělil téměř 50 sekund. I s jedním omylem neměl konkurenci.

"To, že se mi podařilo vyhrát všech osm sprintů, je šílené. Je to sice moje oblíbená disciplína, ale stejně je to bláznivé," uvedl na webu IBU. "Byl to psychický boj, abych přidal ještě jeden úspěch. Chtěl jsem to zkusit, ale pak přišel covid a trochu mě vrátil o krok zpět. Naštěstí to tak dnes nevypadalo. Cítil jsem se dobře a jsem rád, že mohu být v závěrečných závodech zpět," dodal Bö.

Druhé místo obsadil Martin Ponsiluoma a do stíhačky vyjede s bezmála čtyřiadvacetisekundovým mankem. Na třetí příčce skončil Doll.

Příliš se nechybovalo a dobrých podmínek na střelnici využil i Krčmář. "Na střelnici to bylo hodně upracované. Připsal bych to tomu, jak jsou unavené tělo i hlava. Hrozně mně to trvalo, bylo to bez rytmu, rány jsem odkládal. Pokud to ale ještě dopadne nula, nula, tak je to fajn," prohlásil v cíli.

"Myslím, že na trati jsem byl docela silný, ale v posledním kole mi trochu došlo," dodal Krčmář, který zaostal na lyžích na norským suverénem o minutu a dvacet sekund.

Mikyska také zapsal nulu, na trati ovšem ztrácel ještě výrazněji. "Byl jsem dneska úplně bez sil. Nebylo to nic moc, boj už od začátku. Říkal jsem si, že se musím trefit, jinak to bude špatné," popsal své dojmy talentovaný český reprezentant.

Podobné pocity prožíval i Václavík. "Střelecky letos můj nejlepší závod, bohužel ke konci sezony síly už asi odešly. Na trati to už není ono. Mrzí mě, že jsem letos nezajel závod, který by skloubil všechno dohromady," podotkl.

Co se dělo na trati

Na první střelbě mířili přesně Krčmář i Štvrtecký, ale co se dělo za nimi… Johannes Bö si po covidu jel vlastní závod, na ležku přijížděl s dvacetisekundovým náskokem a po čisté položce si držel odstup 16 sekund.

Zatímco Krčmář trefil všech pět terčů i vestoje, Štvrtecký stojku vůbec nezvládl, na první výstřel, pohříchu nepřesný, čekal 22 sekund, a nakonec se zmýlil ještě jednou.

Johannes Bö sice musel na trestné kolo, na lyžích byl ovšem k nedostižení. A to Laegreid nebo Doll byli bezchybní.

Jediný, kdo Nora po druhé střelbě výrazně atakoval, byl Švéd Ponsiluoma, ale v cíli také velmi zaostával. Dollovi síly nedošly a mířil na pódium.

Mikyska svižně a čistě vybílil všechny terče a spěchal za dobrým výsledkem. Jel se velmi kvalitní střelecký a vyrovnaný závod, český reprezentant bojoval na hranici druhé a třetí desítky. V posledním kole ovšem ztrácel.

Naopak Štvrtecký navzdory dvěma chybám na druhé položce předvedl solidní finiš a byl na lyžích ve třetím kole nejrychlejším z Čechů, což mu pomohlo zachránit alespoň účast ve stíhačce.

Krčmáře na desáté místo v cíli odsunuli Němci Johannes Kühn a Philipp Nawrath.

Václavík vleže jednou chyboval, vestoje ovšem na své poměry skvěle vyčistil a jel na bodech. To Jonáši Marečkovi dvě nuly stačily alespoň na elitní šedesátku.

Výsledky sprintu biatlonistů v Oslu

Muži - sprint (10 km): 1. J. T. Bö (Nor.) 25:13,0 (1 trest. okruh), 2. Ponsiluoma (Švéd.) -23,9 (0), 3. Doll (Něm.) -28,9 (0), 4. Rastorgujevs (Lot.) -46,5 (1), 5. Laegreid (Nor.) -48,0 (0), 6. Kühn (Něm.) -55,9 (0), ...10. Krčmář -1:10,1 (0), 38. Mikyska -1:57,1 (0), 39. Václavík -2:01,5 (1), 53. Štvrtecký -2:30,2 (2), 54. Mareček (všichni ČR) -2:30,4 (0).

Konečné pořadí sprintu (po 7 závodech): 1. J. T. Bö 630, 2. Laegreid 375, 3. Ponsiluoma 328, 4. Doll 285, 5. Christiansen 257, 6. T. Bö (oba Nor.) 250, ...9. Krčmář 202, 43. Štvrtecký 34, 55. Mikyska 20, 75. Mareček 8, 79. Václavík (všichni ČR) 7.

Průběžné pořadí SP (po 19 z 21 závodů): 1. J. T. Bö 1409, 2. Laegreid 993, 3. Christiansen 866, 4. Doll 718, 5. Ponsiluoma 703, 6. Dale (Nor.) 630, ...12. Krčmář 524, 42. Štvrtecký 80, 55. Mikyska 50, 75. Mareček 17, 90. Václavík (všichni ČR) 7.