Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Hokej v 10 minutách

Hamza se stal druhým mužem světového biatlonu, IBU povede Švéd Dahlin

Šéf českého biatlonu Jiří Hamza se stal prvním místopředsedou Mezinárodní biatlonové unie. Nástupcem Nora Anderse Besseberga v čele IBU je Švéd Olle Dahlin. Rozhodli o tom delegáti na kongresu v Poreči.

Jiří Hamza
zdroj: ČT autor: Štěpán Janda

Proti Hamzovi měli původně kandidovat ještě Němec Franz Steinle, Nor Tore Boygard, Rus Viktor Majgurov kandidující za Bělorusko a Slovák Ivor Lehoťan. Poslední tři se své nominace vzdali a do finále šli jen Hamza se Steinlem. Český nominant získal 30 hlasů, jeho protivník o deset méně.

Ještě předtím se rozhodlo o šéfovi IBU. Zvítězil favorizovaný Dahlin, který porazil konkurentku Baibu Brokaovou vcelku jednoznačně 39:12.

"Oproti poslednímu kongresu v Kišiněvě dal světový biatlon dnešní volbou jasný signál k tomu, že se chce změnit a očistit. Což potvrzuje i zvolení nového prezidenta IBU Dahlina, který dává záruku změn. To považuji za nejdůležitější. Ve výkonném výboru se sešli pracovití lidé. Již v neděli máme první pracovní zasedání," řekl Hamza.

Je nám líto, video expirovalo.
Hamza: Jako první musíme očistit jméno biatlonu

Volby doprovázely zákulisní hry. Norská televize NRK obdržela anonymní dopis, který obviňoval Dahlina z uplácení malých zemí. Ani současná šéfka lotyšského biatlonu a bývalá ministryně spravedlnosti pobaltské země se nevyhnula kontroverzím.

Redakci NRK informoval anonym o tom, že Brokaová nedostala bezpečnostní prověrku. Lotyšská média zase psala o jejích údajných kontaktech s kriminálním prostředím, a dokonce o spolupráci s politickou stranou, která je napojena na Kreml. Brokaová tyto zprávy odmítla.

Bývalý závodník, trenér, rozhodčí a funkcionář Dahlin zároveň šéfuje švédskému biatlonu a v IBU působil na postu viceprezidenta pro rozvoj.

Ve funkci nahradil dlouholetého předsedu IBU Bessegerga, který byl hlavou světového biatlonu od roku 1992. Už dříve oznámil, že na kongresu nebude usilovat o znovuzvolení. Po skandálu týkajícího se dopingu, korupce a finančního podvodu odstoupil z funkce, v níž ho dočasně zastupoval Rakušan Klaus Leistner, viceprezident IBU pro finance.

Kvůli aféře zastavil Mezinárodní olympijský výbor biatlonu finanční podporu. Podmínkou pro její obnovení byla volba nového předsedy a reforma antidopingového systému.

"Moje zvolení do funkce prvního místopředsedy není jen moje zásluha. Je to výsledek práce všech lidí kolem českého biatlonu. V biatlonovém prostředí, kam jsem postupně přešel z basketbalu, se věnuji patnáct let. Za tu dobu se celému týmu lidí kolem mě podařilo biatlon pozvednout neskutečně vysoko. Prostě se z něj stal fenomén," řekl Hamza.

Jedním z jeho cílů je pozvednout význam letního biatlonu. "Slíbil jsem to při své prezentaci. Vidím v letním biatlonu obrovský marketingový potenciál," dodal Hamza.

V neděli se na závěr kongresu rozhodne, zda v České republice bude v roce 2023 mistrovství světa v biatlonu. Jediným soupeřem Nového Města na Moravě, které šampionát hostilo už v roce 2013, je německý Oberhof.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články