Buly - debata expertů

Doll poprvé v kariéře triumfoval v individuálu, Christiansen má malý glóbus

Třetí vytrvalostní závod sezony Světového poháru ovládl Němec Benedikt Doll. Mezi nejlepších pět biatlonistů se dostali ještě další dva Němci. Malý křišťálový glóbus za disciplínu ovládl dnes třetí Nor Vetle Christiansen. Nejlepší z Čechů Michal Krčmář dojel s dvěma chybami na třináctém místě. Přímé přenosy ze SP v biatlonu sledujte na ČT sport a ČT sport Plus.

Michal Krčmář si na úvodní ležce počínal bravurně a dobře se vypořádal i se stojkou. Na střelnici panovaly dobré povětrnostní podmínky, odmyslíme-li si tuhý mráz, který v oblasti panuje.

Nejzkušenější český závodník figuroval po druhé střelbě na průběžném čtvrtém místě, na druhé ležce se mu ale přičetla trestná minuta.

S jednou chybou odjížděl také z poslední položky, a to na osmé pozici. Celkově byl dvanáctý. "Závod byl dobrý. Trochu mě to bolelo, než jsem se rozjel, ale čím blíž jsem se blížil k cíli, tím to bylo lepší," řekl Krčmář pro Českou televizi.

"Neurazí, nenadchne," uvedl sebekriticky s tím, že cílil alespoň na nejlepší šestku.

"Snažil jsem se to mít pod kontrolou, ale dvě rány mi tam bohužel vyskočily, což zabránilo tomu top výsledku, ke kterému to člověk míří," doplnil ke své střelbě.

Zima ho nepřekvapila. "Od včera už jsem se na to chtěl připravit. Věděl jsem, že to bude mrazivé počasí. Vzal jsem si teplé tričko, rukavice, přijel jsem a byl propocený, takže to se vychytat podařilo."

Vytrvalostní závod SP v Östersundu
zdroj: ČTK/AP

Mezitím už si pro vítězství jel Benedikt Doll.

0+0+0+0 = klasa.

"Střelnice byla velmi snadná. Mám z toho velmi dobrý pocit," smál se v rozhovoru pro ČT.

A k tomu čas, kterým nechal o dvě minuty za sebou týmové kolegy Phillipha Nawratha a Romana Reese, a mohl tak slavit premiérové vítězství z vytrvalostního závodu v kariéře. "Musel jsem najít svou rychlost, což je důležité pro tak dlouhý závod," doplnil Doll. Druhý skončil Ital Tommaso Giacomel.

Jakub Štvrtecký měl na trati osmý nejrychlejší čas. "První kolo jsem si říkal, že nic moc, ale pak jsem se dobře rozjel, měl jsem sílu a super lyže, takže dobré," řekl v rozhovoru pro ČT sport.

Za své účinkování v individuálu byl každopádně rád. "Je to celkem pozitivní po nezdaru v Novém Městě," uvedl viditelně promrzlý závodník, který skončil na 20. místě.

Na bodech skončil ještě osmatřicátý Jonáš Mareček s jedním omylem. Adam Václavík se netrefil třikrát a byl 48., Tomáš Mikyska nedal ještě jeden terč navíc a skončil o osm míst hůře.

Benedikt Doll

Hvězdní bratři Böeovi i Sturla Holm Laegreid ve Švédsku po nákaze koronavirem nestartovali. Johannes Thingnes Bö měl celkový triumf v SP jistý již ve středu.

Už brzy odpoledne Markéta Davidová ve vytrvalostním závodě obsadila třinácté místo. O stupně vítězů mistryni světa z roku 2021 připravily dvě chyby na závěrečné střelecké položce.

Závod na 15 km patřil Italkám, které byly na střelnici bezchybné. Zvítězila Dorothea Wiererová o 25,5 sekundy před Lisou Vittozziovou, která si tak zajistila malý křišťálový glóbus za hodnocení disciplíny.

SP v Östersundu pokračuje po pátečním volnu v sobotu oběma štafetami. Nedělní program obstarají hromadné starty.

SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko) - vytrvalostní závod mužů na 20 km:

1. Doll (Něm.) 48:43,4 (0 tr. minut), 2. Giacomel (It.) -1:09,1 (1), 3. Christiansen (Nor.) -1:11,5 (1), 4. Nawrath -1:51,4 (2), 5. Rees (oba Něm.) -2:02,1 (1), 6. Perrot (Fr.) -2:07,8 (1), ...13. Krčmář -3:05,4 (2), 20. Štvrtecký -3:54,0 (3), 32. Mareček -4:59,8 (1), 48. Václavík -5:46,8 (3), 56. Mikyska (všichni ČR) -6:40,8 (4).

Konečné pořadí vytrvalostních závodů (po 3 závodech): 1. Christiansen 171, 2. Doll 151, 3. Ponsiluoma (Švéd.) 132, 4. Rees 123, 5. Giacomel 120, 6. Hartweg (Švýc.) 120, ...9. Krčmář 90, 29. Štvrtecký 35, 56. Mareček 9.

Průběžné pořadí SP (po 17 z 21 závodů): 1. J. T. Bö 1319, 2. Laegreid (oba Nor.) 920, 3. Christiansen 742, 4. Doll 624, 5. Ponsiluoma 601, 6. T. Bö 598, ...14. Krčmář 443, 42. Štvrtecký 80, 52. Mikyska 47, 74. Mareček 17, 87. Václavík 5.