ŠKODA CUP - Česká Kamenice

Davidová pokračuje ve skvělých výkonech, v Canmore nestačila jen na Eckhoffovou

Markéta Davidová si přenesla skvělou formu z Anterselvy i do promrzlého kanadského Canmore. Česká biatlonistka skončila ve zkráceném vytrvalostním závodě druhá a připsala si třetí pódiové umístění z posledních čtyř závodů Světového poháru. V součtu s bronzem z prosincové Pokljuky navíc vede průběžné pořadí disciplíny. Skvělým běžeckým výkonem na posledním úseku rozhodla o svém vítězství Norka Tiril Eckhoffová.

Markéta Davidová s realizačním týmem a českými fanoušky po stříbru v Canmore
zdroj: Český biatlon autor: Petr Slavík

Střelecky bezchybná Davidová po čtvrté střelbě dokonce vedla před rovněž bezchybnou Lisou Vittozziovou z Itálie, ale nakonec se přes obě přehnala Eckhoffová.

Norka sice jednou minula, fantastickým běžeckým výkonem v závěrečném kole ale smazala desetisekundovou ztrátu na Davidovou a nakonec vyhrála o 9,8 sekundy.

Třetí skončila se ztrátou 20,9 sekundy Vittozziová, která v celkovém pořadí Světového poháru stáhla náskok krajanky Dorothey Wiererové na pět bodů.

Pořadatelé kvůli mrazu zkrátili distanci z 15 na 12,5 kilometru. Davidová ale i tak byla z prvního čistého vytrvalostního závodu v kariéře nadšená.

"Já jsem strašně ráda, ale teď jsem tak zmrzlá, že mi to moc nemyslí. Ještě se moc neraduju, protože jsem taková zamrzlá," svěřila se.

Sérii svých úspěchů z posledních týdnů pořád brala s rezervou. "Jsem ráda, že jsem to dokázala přenést do dalších závodů, ale opravdu každý závod je jiný, takže uvidíme," doplnila.

Na střelnici Davidová neměla žádné těsné rány. Asistent trenéra Jiří Holubec si všiml, jak ve srovnání s úvodem sezony své výkony stabilizovala.

"Začala si věřit a opravdu v té střelbě udělala pokrok. Je tam znát ta její jistota i na tréninku," ocenil.

Z dalších českých reprezentantek bodovala již jen Lucie Charvátová, která se dvěma chybami obsadila 33. místo.

Veronika Vítková sice minula jen jednou, ale měla druhý nejhorší běžecký čas ze všech závodnic. Více než sedmiminutové manko na trati ji srazilo na 72. místo.

Rychle jí docházely síly. "Už ve druhém kole byly hlášky, že se trápí. Byli jsme rádi, že to vůbec dojela," uvedl asistent kouče Holubec.

Pět míst za Vítkovou skončila Eva Puskarčíková, která si závod pokazila sedmi střeleckými chybami.

Výsledky SP v biatlonu v Canmore:

Ženy - zkrácený vytrvalostní závod (12,5 km/za střeleckou chyu je penalizace 45 sekund): 1. Eckhoffová (Nor.) 36:32,9 (1), 2. Davidová -9,8 (0), 3. Vittozziová (It.) -20,9 (0), 4. Hildebrandová (Něm.) -47,8 (0), 5. Tandrevoldová (Nor.) -1:05,8 (1), 6. Hinzová (Něm.) -1:18,5 (1), 7. Bescondová (Fr.) -1:21,6 (2), 8. Kuzminová (SR) -1:29,4 (3), 9. Dahlmeierová (Něm.) -1:30,5 (2), 10. Schwaigerová (Rak.) -1:37,6 (0), ...33. Charvátová -3:34,1 (2), 72. Vítková -6:51,0 (1), 77. Puskarčíková -7:47,3 (7).

Průběžné pořadí SP (po 16 z 26 závodů): 1. Wiererová (It.) 651, 2. Vittozziová 646, 3. Kuzminová 540, 4. Olsbuová Röiselandová (Nor.) 537, 5. P. Fialková (SR) 526, 6. Mäkäräinenová (Fin.) 443, ...23. Davidová 274, 42. Puskarčíková 101, 51. Vítková 69, 62. Charvátová 31, 84. Jislová 10.