Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Memoriál Evy Palyzové

Další SP v biatlonu v Česku? Nejpozději za dva roky, možná už příští rok, tvrdí Hamza

Nové Město na Moravě – Další závod Světového poháru by se v České republice mohl uskutečnit už příští rok. Nejpozději pak do dvou let. Uvedl to šéf Českého svazu biatlonu Jiří Hamza. Další svátek biatlonu by se v Novém Městě na Moravě měl konat v prosinci 2018, definitivně by se ale mělo rozhodnout až v únoru příštího roku.

Jiří Hamza a areál v Novém Městě
zdroj: ČTK autor: Luboš Pavlíček

Pokud by exekutiva IBU kvůli ruské dopingové aféře odebrala pořadatelství Světového poháru sibiřské Ťumeni, Česko by se o případný volný termín v sezoně 2017/18 ucházelo.

"Předběžný termín (pro další SP na Vysočině) je za dva roky v prosinci, ale uvidíme, co udělá ta aféra teď. Ale určitě, kdyby Ťumeni byly odebrány závody, tak o ně budeme usilovat," řekl Hamza.

Češi mají předběžně od IBU přislíbeno, že se v Novém Městě na Moravě bude konat Světový pohár od sezony 2018/19 tři roky po sobě. Nyní se Světový pohár uskutečnil na Vysočině počtvrté a znovu vyvolal obrovský divácký zájem. V sobotu přišlo 35 tisíc fanoušků, kteří vytvořili bouřlivou atmosféru, a čeští i zahraniční závodníci mluvili o obecenstvu v superlativech.

"To si vybojovali závoďáci," řekl Hamza o českém týmu v čele s Gabrielou Koukalovou a Ondřejem Moravce. "Je bezva, že pokračuje tahle euforie. Je to jak ve snu. Je to bláznivý příběh, snad bude pokračovat," uvedl.

Počet okolo 35 až 36 tisíc fanoušků na den je maximum, co areál pojme. Další tribuny už pořadatelé v budoucnu přistavovat nehodlají, ani není kam. "Víc lidí sem pustit nemůžeme. Euforie nebude donekonečna a je třeba to brát s pokorou. Fanouškům děkujeme, protože odvedli neuvěřitelnou práci," řekl Hamza.

Dav fanoušků představuje i problémy. Areálem se dá stěží procházet a největší komplikací jsou fronty na občerstvení a toalety. "To nelze vymyslet, to bychom museli mít na každých deset lidí jeden stánek a to nejde. Pokud ale někdo narazil na nějaký problém, tak se mu chci omluvit," uvedl Hamza.

Fanoušci převážně fandili všem biatlonistům. Jen při střelbě vedoucí ženy Světového poháru Němky Laury Dahlmeierové oslavovali její chyby, což se v biatlonu nedělá. Koukalová proto v rozhovoru pro Radiožurnál vyzývala lidi, aby od toho upustili, protože je to neúcta k soupeřům.

"Já bych to nerozpitvával, to jsou zkrátka fanoušci. Myslím, že se z toho dělá větší věda, než to bylo. To je můj názor. Tak si zapískali, na fotbale pískají furt," řekl Hamza. "Samozřejmě, u biatlonu to není moc typické, ale jak chcete vykládat 35 tisícům lidí, co mají dělat. Nemyslím si, že by to bylo nějak dramatické."

O organizaci čtyřdenního programu Světového poháru se v Novém Městě na Moravě staralo 1200 až 1500 lidí. "Chci všem poděkovat. Největší odměnou pro ně jsou plné tribuny, protože by bylo smutné to dělat pro prázdné tribuny," řekl Hamza.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy