Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Diamantová liga 2024

Bývalý šéf Mezinárodní biatlonové unie držel nad Ruskem ochrannou ruku, zjistila komise

Nezávislá komise pověřená Mezinárodní biatlonovou unií (IBU) potvrdila, že za vedení předchozího prezidenta Anderse Besseberga se na nejvyšších místech organizace objevovala systematická korupce a neetické jednání. Pochybení se týkala především ochrany Ruska v dopingových případech.

Dlouholetý šéf IBU Anders Besseberg
zdroj: IBU

Komise obvinila Besseberga z intenzivního lobbingu ve prospěch Ruska a malého zájmu o vyřešení dopingových případů týkajících se ruských biatlonistů.

Nor Besseberg, jenž šéfoval světovému biatlonu čtvrt století do roku 2018, se nechal podle zprávy zvát do Ruska na lovecké a rybářské výlety. Získané trofeje pak museli převážet zaměstnanci IBU.

Zpráva také cituje z policejního vyšetřování, v němž Besseberg přiznal, že během pobytu v Moskvě "využil služeb prostitutky". Předpokládá se, že stejně jako v případě loveckých výprav za tuto službu neplatil.

"Z pohledu komise se zdá, že (Besseberg) nebral žádný ohled na etické hodnoty a neměl skutečný zájem ochránit sport před podváděním," uvedla komise a dodala, že Besseberg v antidopingových záležitostech dělal pouze "naprosté minimum".

Bývalý ředitel moskevské antidopingové agentury Grigorij Rodčenkov ve svědecké výpovědi uvedl, že slyšel dva ruské funkcionáře mluvit o vyplacení sumy 200 až 300 tisíc dolarů Bessebergovi a také o tom, že Rusko má na biatlonového šéfa "páky". Komise neměla přístup k bankovním účtům, ale norské úřady vyšetřovaly, zda Besseberg neinkasoval nezákonně peníze či jiné benefity.

Na zakrývání ruského dopingu se podle komise podílela i generální sekretářka IBU Nicole Reschová. Dlouholetá Bessebergova pravá ruka například chybně nevyžadovala nové testování pro Rusa Jevgenije Usťugova, ačkoli výsledky jeho krevních testů na ZOH v Soči 2014 vykazovaly "vysoce abnormální hodnoty". Usťugov získal olympijské zlato, jež mu ale bylo loni odebráno kvůli jinému dopingovému případu týkajícímu se steroidů.

Němka Reschová také podle zprávy nabízela tajně pomoc s odvoláním v dopingovém případu třem ruským sportovcům a pokoušela se ovlivnit šéfa antidopingové komise projednávající kauzu jiného Rusa.

Besseberg a Reschová odstoupili z funkcí v roce 2018 krátce po razii rakouské policie v sídle IBU v Salcburku. Ani jeden z nich nebyl obviněn z žádného zločinu. Komise ve zprávě uvádí, že Besseberg na její otázky odmítl odpovědět. Reschová řekla, že nemůže být vyslýchána ze zdravotních důvodů.

"Jsme šokováni z provinění, o nichž se ve zprávě píše. Ale jsme vděčni komisi za to, že tyto důkazy přinesla," uvedl současný prezident IBU Olle Dahlin. "IBU slouží ke cti, že ve světle tohoto skandálu udělala potřebné kroky, aby posílila bezúhonnost svého antidopingového programu," dodal prezident Světové antidopingové agentury (WADA) Witold Baňka.

Vyšetřování komise by teoreticky mohlo vést k dalším dopingovým odhalením z minulosti. Šéf komise Jonathan Taylor uvedl, že objevil dosud nepříliš známou taktiku, kterou k zakrývání dopingu využívala Ruská antidopingová agentura v letech 2012-14.

Podle Taylora spočívala v zadržení podezřelých krevních vzorků a jejich vložení do světového antidopingového systému s velkým časovým odstupem, aby "hodnoty nalezené ve sportovcově biologickém vzorku byly ke sportovci přiřazeny až o mnoho měsíců či let později".

Taylor dále uvedl, že pod vedením Besseberga a Reschové se IBU nezabývala nalezenou injekční stříkačkou se stopami krve a zakázané látky EPO v dějišti Světového poháru v roce 2015. Vzorek DNA z krve nebyl nikdy srovnán s žádným sportovcem.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články