Volejbalový magazín

Bö způsobil domácí slávu na kopci nad Oslem. Moravec sedmý

Oslo - Norští fanoušci se dočkali vítězství domácího závodníka. Johannes Bö se na střelnici ani jednou nemýlil a v cíli sprinterského závodu mohl zvednout ruce k nebi. Na stupně vítězů jej doprovodili Martin Fourcade a Anton Šipulin. Nejlepším z českých biatlonistů byl Ondřej Moravec. V klasifikaci závodu mu patří sedmé místo.

Nová kombinéza České republiky
zdroj: Český biatlon autor: Petr Slavík

Vyrovná Martin Fourcade rekord v počtu výher během jedné sezony? Nebo se k dalšímu vítězství na Holmenkollenu po čtyřech letech dopracuje Ondřej Moravec? Nakonec se ukázalo, že ani jedno, ani druhé. Francouzského šampiona zradila chyba vleže, šampionovi biatlonu české provenience zase v Norsku příliš nevyšla běžecká část. Nad síly všech byl domácí Johannes Bö.

"Jsem rád, že jsem ještě v této fázi sezony schopný střílet čistě," byl v cíli vděčný Moravec. Poté přiznal, že na trati to nebylo ono. "Před startem jsem si ale myslel, že by to mohlo být dobré," dodal sedmý nejrychlejší závodník sprintu. V běhu se trápil i Michal Šlesingr. "Rozbité pasáže pro mě nebyly ideální," připustil druhý nejlepší český biatlonista v závodě, který dokončil jako třináctý.

Jak závod probíhal?

Moravcovi byly před závodem připisovány velké šance a odhadovalo se, že jeho avizovaná odpočatost by měla udělat na Holmenkollenu své. Střelecky to bylo na první střelbě ideální, běžecky už méně a ze střelnice vyjížděla česká jednička s mankem čtrnácti vteřin na vedoucího Johannese Bö.

Na Nora ztrácel i Martin Fourcade, který navíc poté jednou chyboval vestoje a jeho šance byly pryč. Moravec, který měl jen o málo vyšší číslo, dorazil na stojku vzápětí a nechyboval. Ztrácel ale v běhu a i bez trestného kola zaostával za Fourcadem. Na boj o medaile Moravcovi chybělo větší než malé množství energie na běžecké trati.

Bö už mezitím dorazil do cíle a suverénně šel do vedení, a to o jednadvacet vteřin před druhým Dominikem Landertingerem. Fourcade se poté přiblížil, ale jen na rozdíl třinácti vteřin za norskou hvězdou. Moravec na vítěze ztratil devětadvacet vteřin a vytvořil si solidní pozici pro stíhací závod. V závěru jej na konečnou sedmou příčku odsunul bronzový Anton Šipulin, který o dvě desetiny z pódia odsunul Landertingera.

Další čeští biatlonisté nebyli tak úspěšní, nicméně vyloženě nezklamali. Michal Šlesingr chyboval jednou vleže a skončil třináctý. Michal Krčmář svůj závod zahodil vestoje, kde dvakrát střílel vedle a dokončil jako dvacátý osmý. Jaroslav Soukup skončil s jednou chybou 52., Adam Václavík 56.

SP v biatlonu v Oslu - sprint:

Muži (10 km): 1. J. T. Bö (Nor.) 24:53,3 (0 tr. okruhů), 2. M. Fourcade (Fr.) -13,6 (1), 3. Šipulin (Rus.) -21,3 (0), 4. Landertinger (Rak.) -21,5 (1), 5. Semenov (Ukr.) -24,4 (0), 6. T. Bö (Nor.) -28,4 (1), 7. Moravec -29,1 (0), 8. Garaničev (Rus.) -30,2 (0), 9. Desthieux (Fr.) -34,9 (1), 10. Eberhard (Rak.) -43,2 (1), ...13. Šlesingr -57,8 (1), 28. Krčmář -1:17,8 (2), 52. Soukup -2:03,8 (1), 56. Václavík -2:19,2 (3).

Konečné pořadí sprintu (po 9 závodech): 1. M. Fourcade 484 b., 2. Eberhard 345, 3. Svendsen (Nor.) 276, 4. Peiffer (Něm.) 275, 5. J. T. Bö 269, 6. Šipulin 248, ...12. Moravec 202, 17. Šlesingr 155, 29. Krčmář 120, 54. Václavík 33, 63. Krupčík 22, 64. Soukup 22.

Průběžné pořadí SP (po 24 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 1282, 2. Šipulin 853, 3. J. T. Bö 760, 4. Peiffer 707, 5. Schempp (Něm.) 690, 6. Eberhard 684, ...12. Moravec 549, 18. Krčmář 438, 22. Šlesingr 377, 60. Soukup 52, 64. Krupčík 48, 66. Václavík 42.