Kooperativa NBL 2023/2024

Bö doplatil na vítr a je bez medaile, sprintu vládl Christiansen

Poryvy větru na střelnici – to byl hlavní faktor, který ovlivnil pořadí sprintu mužů na světovém poháru v Soldier Hollow. Na větrnou loterii doplatil největší favorit a suverén letošní sezony Johannes Bö, který na stojce hned čtyřikrát minul a přišel o naději na medailové umístění. Zastoupil ho však jiný Nor, Vetle Christiansen, který závod ovládl a radoval se z vůbec prvního triumfu ve světovém poháru v kariéře. Nejlepším z českých závodníků byl 19. Michal Šlesingr, který si dojel pro své první body v sezoně.

Johannes Bö
zdroj: ČTK/AP/Rick Bowmer

Na trati nedaleko amerického Salt Lake City rozhodovaly především výkony na střelnici. Ty ale významně ovlivnil nárazový vítr. K vidění bylo množství střeleckých chyb, především na položce vestoje nebylo výjimkou, když závodníci minuli všech pět terčů.

Nejlépe si s tratí poradil Christiansen, který měl asi větší štěstí na vítr než někteří jeho soupeři, na střelnici ani jednou nechyboval a v cíli těsně, o1,3 sekundy, porazil Francouze Simona Desthieuxe. Třetí dojel Němec Roman Rees, který se vůbec poprvé probojoval na stupně vítězů. Pátou příčku skvělým běžeckým výkonem urval Johannes Bö, který jako jediný z prvních devíti závodníků chyboval na střelnici více než jednou.

Nejlepší z našich a zároveň také nejstarší muž ve startovním poli, Michal Šlesingr, patřil mezi ty šťastnější a byl nucen odjet jediné trestné kolo. To v součtu s 37. běžeckým časem stačilo na 18. místo a Šlesingr tak dojel vůbec poprvé v této sezoně světového poháru na bodované příčce. "Není tady v úplně top běžecké formě, ale dneska se mu zadařilo, i když to asi hodně bolelo," glosoval Šlesingerův výkon reprezentační trenér Zdeněk Vítek.

Naopak smůlu měl Michal Krčmář, který zvládl ležku bezchybně a zpočátku se držel v popředí celkového pořadí. Na druhou střelbu však přijel ve stejnou chvíli jako Johannes Bö a silný nápor větru mu střeleckou položku notně zkomplikoval. "Michal Krčmář tam měl na stojku výrazný poryv a lidi kolem něj netrefovali. To je škoda, protože to měl docela dobře rozjeté," potvrdil Vítek.

Nakonec musel Krčmář na dva trestné okruhy a bylo z toho konečné 26. místo. Příliš se nedařilo poslednímu z české trojice, jež se vydala na start, Tomáši Krupčíkovi, který skončil 67.

Muži - sprint 10 km:

1. Christiansen (Nor.) 23:29,7 (0 tr. okruhů), 2. Desthieux (Fr.) -1,3 (1), 3. Rees -22,4 (1), 4. Lesser (oba Něm.) -23,0 (0), 5. J. T. Bö (Nor.) -41,5 (4), 6. Fillon-Maillet (Fr.) -42,9 (1), 7. Hofer (It.) -46,3 (1), 8. Weger (Švýc.) -49,6 (1), 9. Guigonnat (Fr.) -52,7 (1), 10. Dale (Nor.) -56,5 (1), ...19. Šlesingr -1:20,6 (1), 26. Krčmář -1:31,8 (2), 67. Krupčík (všichni ČR) -3:03,9 (4)

Průběžné pořadí SP (po 17 z 26 závodů): 1. J. T. Bö 936, 2. Loginov (Rus.) 609, 3. Desthieux 588, 4. M. Fourcade (Fr.) 554, 5. Eder (Rak.) 541, 6. Fillon-Maillet 536, ...17. Krčmář 313, 21. Moravec (ČR) 247, 48. Krupčík 70, 71. Šlesingr 22.