Bezchybná Voborníková a bleskový Štvrtecký. Češi si v Otepää podmanili sprint

Dvojitá zlatá radost. Jakub Štvrtecký vyrazil na sprinterskou trať v Estonsku s číslem jedna na zádech a celkovou jedničkou zůstal i v cíli. Český reprezentant na střelnici minul pouze jednou a po skvělém běžeckém výkonu se tak mohl radovat z titulu mistra světa. Na jeho výkon navázala i Tereza Voborníková, která šestikilometrový závod zvládla dokonce bez jediné chyby a zlato udržela rozdílem jedné desetiny sekundy. Nedělní závod s hromadným startem sledujte živě od 12:55 na ČT sport a ČT sport Plus.

Tereza Voborníková slaví zlato ze sprintu na letním šampionátu
zdroj: IBU

Pětadvacetiletý rodák ze Vsetína byl v cíli o 12,4 sekundy dříve než stříbrný Francouz Émilien Claude. Na jeden trestný okruh musel po střelbě vestoje, položku vleže ale zvládl bezchybně a dosáhl největšího úspěchu v seniorské kategorii. Spravil si náladu po nepovedeném pátečním supersprintu, v němž netrefil osm terčů a obsadil 23. místo.

I ostatní čeští závodníci předvedli na trati skvělou formu. Rozdíly však určila střelnice. Nejlépe po zlatém Štvrteckém dojel do cíle na dvanáctém místě Jonáš Mareček, do top 20 se v 17. nejrychlejším čase vešel i Mikuláš Karlík.

Nejzkušenější z české výpravy Michal Krčmář třikrát minul a připsal 23. místo, stejný počet minel měl i bronzový muž pátečního supersprintu Tomáš Mikyska, který se umístil hned za ním. Na 44. příčce skončil Adam Václavík.

Pátá žena ze supersprintu Voborníková si pomohla čistou střelbou. Po dojezdu do cíle se na ni virtuálně dotahovala také bezchybná Lotte Lieová z Belgie, kterou ale nakonec rodačka z Vrchlabí porazila o 0,1 sekundy. Třetí skončila vítězka supersprintu Paulína Bátovská Fialková ze Slovenska.

Nejrychlejšího času na kolečkových lyžích dosáhla bronzová medailistka z pátku Lucie Charvátová. Tři chyby ale zkušenou českou reprezentantku odsoudily na osmou pozici.

Před Štvrteckým v Otepää vybojovala česká biatlonová výprava tři medaile: bronz v supersprintu Tomáš Mikyska a Lucie Charvátová a v závodě juniorů dominoval David Eliáš.

Mistrovství světa v letním biatlonu v Otepää (Estonsko) – sprint:

Muži (7,5 km): 1. Štvrtecký (ČR) 18:15,1 (1 tr. okruh), 2. E. Claude (Fr.) -12,4 (1), 3. Langer (Belg.) -16,2 (1), ...12. Mareček -1:06,0 (3), 17. Karlík -1:17,0 (3), 23. Krčmář -1:23,6 (3), 24. Mikyska -1:24,2 (3), 44. Václavík (všichni ČR) -2:12,9 (5).

Junioři (7,5 km): 1. Mandzyn (Ukr.) 18:28,9 (0), 2. Tosterud -41,3 (2), 3. Gerhardsen (oba Nor.) -51,1 (1), ...8. Eliáš -1:25,4 (2), 19. Malušek -1:54,7 (2), 25. Kocmánek -2:17,4 (4), 26. Blaha -2:18,3 (3), 30. Gregor -2:41,0 (4), 38. Hák (všichni ČR) -3:25,3 (5).

Ženy (6 km): 1. Voborníková (ČR) 16:48,5 (0), 2. Lieová (Belg.) -0,1 (0), 3. Bátovská Fialková (SR) -13,5 (1), ...8. Charvátová -41,5 (3), 33. Jislová -1:49,4 (2), 43. Otcovská -2:27,5 (5), 63. Novotná (všechny ČR) -4:19,0 (6).

Juniorky (6 km): 1. Dimitrovová (Bulh.) 18:03,9 (2), 2. Chvostenková -0,6 (0), 3. Horodná (obě Ukr.) 18,5 (2), ...9. Plecháčová -1:09,5 (3), 13. Mikolášová -1:20,0 (3), 25. Mikysková -2:02,2 (3), 26. Červená -2:08,0 (1), 39. Křížová (všechny ČR) -3:45,8 (5).