CBK Mersin - ZVVZ USK Praha

Abrahám bodoval ve sprintu třináctým místem, mistrem světa je Novozélanďan Wright. Závod žen vyhrála Němka Grotianová

Nečekaným juniorským mistrem světa se v kazachstánském Ščučinsku stal Campbell Wright. Novozélandský biatlonista nechyboval na střelnici a konkurenci neměl ani v běžecké stopě. Druhý Polák Jan Gunka ztratil 35,4 sekundy, jako třetí vyběhne do stíhačky Američan Maxime Germain.

Campbell Wright na ramenou bronzového Maxima Germaina
zdroj: biathlonworld.com

Wrightovo zlato je vůbec první biatlonovou medailí pro Nový Zéland i celou jižní polokouli. "Upřímně řečeno, minulý rok jsem při poslední střelbě střílel velmi špatně a stálo mě to závod. Nechtěl jsem nic dohánět, protože to není příjemný pocit," uvedl dvacetiletý mladík.

Luděk Abrahám dvakrát chyboval na stojce a skončil třináctý, Ondřej Mánek o tři pozice za ním. Petr Hák se těsně nevešel do první padesátky, Šimon Štolfa obsadil 63. příčku.

Navzdory dvěma chybám na střelnici ovládla závod juniorek Selina Grotianová. Osmnáctiletá Němka sice chybovala na obou střeleckých zastávkách, rychlá střelba v kombinaci s nejrychlejším běžeckým časem jí ale zajistily vítězství s téměř minutovým náskokem.

"Nemůžu tomu uvěřit, jsem strašně šťastná. Nečekal jsem, že to na trati bude tak dobré, před závodem jsem se cítila velmi unaveně," uvedla po závodě vítězka.

Druhá skončila Francouzka Jeanne Richardová, která v posledním okruhu dohnala ztrátu ze střelnice na Švédku Saru Anderssonovou.

Nejlepší z českého tria Kateřina Pavlů přes čistou střelbu půjde do nedělní stíhačky až ze 35. pozice, na Grotianovou ztratila bez sekundy tři minuty.

Kateřina Gottwaldová byla 38. a Svatava Mikysková s Veronikou Novotnou byly po třech chybách klasifikovány na 52. místě, respektive 61. místě.

Mistrovství světa juniorů v biatlonu ve Ščučinsku (Kazachstán) - sprint:

Junioři (10 km): 1. Wright (N. Zél.) 23:38,9 (0 tr. okruhů), 2. Guňka (Pol.) -35,4 (0), 3. Germain (USA) -46,6 (1), ...13. Abrahám -1:35,2 (2), 16. Mánek -1:56,1 (1), 51. Hák -3:40,1 (2), 63. Štolfa -4:28,0 (2).

Juniorky (7,5 km): 1. Grotianová (Něm.) 20:49,0 (2), 2. Richardová (Fr.) -52,8 (1), 3. Anderssonová (Švéd.) -54,7 (1), ...35. Pavlů -2:59,2 (0), 38. Gotvaldová -3:15,6 (1), 52. Mikysková -4:26,0 (3), 61. Novotná -5:02,5 (3).