Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
FK Dukla Praha - FC Slavoj Vyšehrad

Ženská liga mění systém, USK sehraje jen polovinu zápasů a všechny venku

Praha - Ženská basketbalová liga vstoupí v říjnu do nové sezony s odlišným herním systémem. Ruší se nadstavbová část, zároveň mistryně ze ZVVZ USK Praha dostaly výjimku a v základní části sehrají jen polovinu zápasů, a všechny přitom na venkovní půdě. Důvodem je dlouhá reprezentační sezona. V úvodu října totiž čeká českou reprezentaci účast na mistrovství světa v Turecku.

Hráčky USK s pohárem pro vítěze
zdroj: ČTK autor: Roman Vondoruš

"Oproti předchozím sezonám jsme přišli o jeden měsíc v termínové listině a zrušení nadstavbové části byla prakticky jediná reálná možnost, jak termínově zvládnout celou soutěž tak, aby vyvrcholila na konci dubna," vysvětlil guvernér Asociace ženských ligových klubů (AŽLK) Ladislav Jirsa.

Stihnout odehrát vše do dubna je důležité proto, že v červenci se reprezentace představí na mistrovství Evropy, kde bude usilovat o postup na olympijské hry, a potřebuje čas na přípravu. S reprezentací souvisí i výjimka pro USK, jelikož sedm jeho hráček obléká dres národního týmu a hodně vytížené budou i v Evropské lize.

"Klub ZVVZ USK Praha oficiálně požádal AŽLK, aby kvůli nadměrnému vytížení většího počtu reprezentantek mohl odehrát pouze poloviční počet utkání základní části nejvyšší soutěže. Všechny kluby měly možnost se k této záležitosti vyjádřit, a jelikož byla většina pro, byla tato výjimka schválena s tím, že USK odehraje všechny zápasy v základní části na hřištích soupeřů," dodal Jirsa.

Kvůli tomu bude podobně jako v mužské Mattoni NBL tabulka seřazena podle procentuální úspěšnosti. Do play-off postoupí osm týmů, čtvrtfinále, semifinále i finále se budou hrát na tři vítězství. Týmy na 9. až 12. místě si zahrají play-out dvoukolově každý s každým. Následně dva poslední celky půjdou do baráže s prvními dvěma týmy z první ligy.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy