Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sumář dne

Zemřel jedenáctinásobný šampion NBA Bill Russell

Jedenáctinásobný šampion NBA Bill Russell zemřel ve věku 88 let, o jeho úmrtí informovala na sociálních sítích rodina. Hvězdný basketbalista triumfoval s Boston Celtics v letech 1957, 1959 až 1966, 1968 a 1969. Další dva tituly přidal jako první Afroameričan v roli trenéra hlavní americké soutěže.

Bill Russell v roce 2008
zdroj: ČTK/AP autor: Josh Reynolds

Russell byl také velkým bojovníkem za práva Afroameričanů a v roce 1963 se ve Washingtonu účastnil pochodu, kde Martin Luther King vystoupil se slavným projevem "I have a dream" (Mám sen).

Postavil se také za Muhammada Aliho, když slavný boxer odmítl narukovat a jít do války ve Vietnamu. "Bill byl mnohem víc než sportovec," uvedl v prohlášení komisionář NBA Adam Silver.

"Hodnoty jako respekt, rovnost a inkluze vtiskl do DNA ligy. Na vrcholu kariéry bojoval za lidská práva a sociální spravedlnost a ovlivnil tím řadu dalších hráčů, kteří ho následovali," dodal.

Russell byl v roce 1980 novináři zvolen nejlepším hráčem historie NBA, na kontě má také dvanáct účastí v Utkání hvězd. Pětkrát byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem ligy. Jako hráč i trenér byl uveden do Síně slávy.

"Dnes jsme ztratili velikána. A i když Bill Russell byl obr, tak jeho odkaz jako hráče i jako člověka byl mnohem větší," napsal na twitteru bývalý americký prezident Barack Obama.

"Odpočívej v pokoji. Bill Russell byl velikán ve veškerém významu slova - jako sportovec, jako bojovník za lidská práva i jako altruista," přidala rovněž na sociálních sítích tenisová legenda Martina Navrátilová.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články