Následuje
Sportovní zprávy

Žabiny vzdaly boj o Euroligu, klub má finanční problémy

Brno - Basketbalistky BK Žabiny odstoupily z finančních důvodů ze všech evropských soutěží, kvalifikaci o Evropskou ligu se Salamancou tudíž hrát nebudou. Vedení brněnského klubu dnes o rozhodnutí rezignovat na start v evropských pohárech oficiálně informovalo mezinárodní basketbalovou federaci FIBA. V české lize budou čtrnáctinásobné mistryně pokračovat pod názvem BK Žabiny.

Basketbalistky Brna
zdroj: ČTK autor: Václav Šálek

Finanční krize klubu, který vyhrál v roce 2006 Evropskou ligu, dvakrát v této soutěži skončil druhý a celkem sedmkrát startoval v turnaji Final Four, se táhne delší dobu. S koncem minulé sezony navíc vypršela smlouva dlouholetému sponzorovi IMOSu Brno, trenér a současně majitel klubu Jan Bobrovský sháněl generálního partnera marně.

Ve stadiu jednání se rýsovala možnost zabezpečit klub na další období. I ta však padla, neboť slíbený sponzor přestal komunikovat. "Nemohli jsme na rozhodnutí už déle čekat. Bohužel finance na evropské soutěže se mi nepodařilo sehnat. Situace mě hodně mrzí," řekl Bobrovský.

Věhlasný kouč, který v březnu oslavil sedmdesátiny, v posledním období klub financoval ze svých zdrojů. "V české lize budeme hrát s týmem, který postavíme na našich hráčkách. Zatím jich máme osm. Do začátku sezony se ještě posílíme," uvedl Bobrovský, jenž před deseti lety přivedl v roli reprezentačního trenéra české basketbalistky v Ankaře k titulu mistryň Evropy.

Basketbalistky Žabin hrály Evropskou ligu nepřetržitě od roku 1996, v posledních letech ale s oslabeným kádrem kráčely v této soutěži od porážky k porážce. V minulé sezoně nevyhrály ani jedno utkání a postupně ztratily výhodný koeficient. Proto měly hrát na přelomu září a října dva kvalifikační zápasy se Salamancou. Vítězný tým by hrál Evropskou ligu, poražený by se zapojil do Evropského poháru.

Trutnov půjde do ročníku se skromnějšími cíly

Velké změny se odehrávají i v táboře třetího celku loňského ročníku Trutnova. Z bronzového kádru odešlo před startem nové sezony hned 6 hráček a vedení klubu musí nyní hledat adekvátní náhrady.

Basketbalistky Trutnova musí před novou sezonou řešit velké obměny v kádru

Problémem je, že Trutnov nemůže basketbalistkám nabídnout studium na vysoké škole, a tak je hledání nových tváří složitější, což zároveň znamená, že klub si zatím neklade příliš vysoké ambice.

"Byla bych ráda, kdyby se mi medaile na krku houpala znovu, ale hlavním cílem je postup do play-off," prozradila kapitánka celku Milena Prokešová.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy