Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio ČT sport

Výluka NBA pokračuje, nejspíš až do prosince

New York – Komisionář zámořské basketbalové ligy NBA David Stern kvůli přetrvávajícímu sporu majitelů klubů s hráčskou asociací zrušil další dva týdny základní části. Informoval o tom na páteční tiskové konferenci. Zahájení letošní sezony se tak z původně plánovaného 1. listopadu přesunulo podle Sterna nejdříve na začátek prosince. Spory se dál vedou především o platový strop a podíl na zisku. Jednání začala před čtyřmi měsíci, když se zástupci hráčů a klubů nedohodli na podmínkách nové kolektivní smlouvy místo té, co vypršela na konci června.

Dirk Nowitzki smečuje do koše Oklahomy
zdroj: AP autor: Mike Stone

Hráči nyní požadují 52 procent podílu z příjmů, původně přitom chtěli mít 57 procent stejně jako v předchozí kolektivní smlouvě. Majitelé klubů, podle nichž minulá sezona skončila ztrátou 300 milionů dolarů, dál trvají na dělení jedna ku jedné. Výrazný posun nepřinesla ani poslední série jednání na Manhattanu.

"Udělali jsme další ústupky, ale pořád to nestačí," řekl ředitel hráčské asociace Billy Hunter. Zdůraznil, že požadavek majitelů je zcela nepřijatelný a že pod 52 procent nepůjdou hráči ani o halíř. Konci výluky stále nic nenasvědčuje a podle médií se další jednání v současnosti neplánují.

Liga měla začít i s českým nováčkem Janem Veselým, kterého draftoval Washington. NBA naposledy stála v roce 1998. Sezona byla zachráněna 9. ledna 1999 a týmy zvládly alespoň 50 zápasů základní části. Tentokrát je podle Sterna už jisté, že se po dalším odkladu už plných 82 utkání odehrát v žádném případě nestihne.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy