BBV po 25 letech

Velký obrat. USK se zvedlo, dohnalo 15 bodů a nakonec porazilo Ústí

Praha - Basketbalisté USK Praha porazili v předehrávce 38. kola NBL Ústí nad Labem 80:78, když se jim obzvláště povedla poslední čtvrtina utkání - v ní prohrávali už o 15 bodů, avšak po velkém a dramatickém obratu nakonec výsledek zvrátili na svou stranu. Basketbalisté Kolína dokázali na čtvrtý pokus v této sezoně porazit Prostějov a upevnili si poslední postupové místo do play off.

Ken Scalabroni
zdroj: ČTK autor: Igor Zehl

Závěrečné hrací období na Folimance nevyšlo hvězdě hostů Kwamainu Mitchellovi, přestože byl s 28 body nejlepším střelcem zápasu. Po třetí pauze se trefil jen jednou z pole a pak už dal pouze dvě šestky, které v 36. minutě představovaly poslední zápis hostů do střelecké listiny. Od té doby už od stavu 69:78 skórovali jen domácí, nejlepší kanonýr ligy Mitchell zakončil nepřesnou střelou hned čtyři útoky.

Lídry USK byli Lukáš Feštr s 26 body a Stanislav Votroubek, autor 22 bodů včetně pěti trojek. Vítězný koš pak dal Jan Štěrba. "V prvním poločase jsme měli problémy s hrou Mitchella. Pak jsme se před poslední čtvrtinou zvedli a agresivní hrou dostali zpátky do zápasu. Tým dnes ukázal velký charakter," řekl domácí trenér Ken Scalabroni. "Zápas jsme měli jasně vyhrát, nepovedlo se. Hráči evidentně čtvrtou čtvrtinu odchodili. Doufám, že se z toho poučíme," zlobil se naopak ústecký trenér Martin Stavěl.

USK na devátém místě živí teoretickou naději na play-off, od osmého Kolína dělí Pražany tři výhry a zbývá jim sehrát pět zápasů. Středočeši ale mají ještě dva zápasy k dobru. Ústí nad Labem má na šestém místě play-off jisté, ale pohoršilo si v boji o umístění v horní čtyřce.

Basketbalisté Kolína zvítězili 86:75 a skalp Hanáků získali po dvou letech a osmi porážkách ve vzájemných zápasech za sebou. Kolín prohrával ve druhé čtvrtině o deset bodů, ale ve třetím hracím období výsledek otočil. Nejužitečnějšího hráče měli domácí v Ladislavu Horákovi, který k 18 bodům přidal 11 doskoků. Po třetí výhře za sebou mají Středočeši na osmém místě o čtyři výhry na kontě víc než devátý USK, kterému zbývá sehrát jen pět zápasů. Prostějov má i tak téměř jisté druhé místo.

Děčín rovněž poprvé v sezoně porazil Opavu a po výhře 92:72 má úplně stejnou bilanci jako v tabulce třetí Slezané. Sedm hráčů severočeského týmu dalo alespoň deset bodů, soupeř měl jediného výrazně nebezpečného hráče v Petru Dokoupilovi, autorovi 25 bodů. Jen o jednu porážku horší bilanci mají páté Pardubice, jimž se podařilo udržet v celé sezoně čistý štít proti Svitavám. Tentokrát je porazily 95:78 a nezastavil je ani skvělý střelecký výkon Jiřího Jelínka, který domácím nasázel 33 bodů, z toho šest trojek.

Stoprocentní úspěšnost domácích týmů v 38. kole nepokazila ani Ostrava, jež porazila Brno 91:83 a definitivně si tím zajistila účast v play off. Střelecky Novou huť táhl především Admir Alič s 27 body.

Výsledky 38. kola ligy basketbalistů

USK Praha - Ústí nad Labem 80:78 (21:18, 32:43, 55:69) Nejvíce bodů: Feštr 26, Votroubek 22, Chán a Štěrba po 8 - K. Mitchell 28, Lewis 16, Šteffel 12. Rozhodčí: Vyklický, Kučera, Baloun. Fauly: 17:21. Trestné hody: 18/14 - 11/8. Trojky: 8:4.

Ostrava - Brno 91:83 (26:19, 50:38, 71:57) Nejvíce bodů: Alič 27, Willman 20, Zbránek 17, Číž 14 - Dygrýn a Geiger po 17, McClain 16, Marič 14. Rozhodčí: Dolinek, Kapl, Kapaňa. Fauly: 20:23. Trestné hody: 23/21 - 14/10. Trojky: 8:5.

Kolín - Prostějov 86:75 (17:19, 35:42, 62:56) Nejvíce bodů: Horák a Ličartovský po 18, Field 17, Zuzák 12, A. Mitchell 10 - Nečas 16, Bratčenkov a Slezák po 11, Marko a Švrdlík po 10. Rozhodčí: Hruša, Kučerová, Karásek. Fauly: 1426. Trestné hody: 25/22 - 4/3. Trojky: 8:10.

Děčín - Opava 92:72 (23:14, 42:29, 66:53) Nejvíce bodů: Jiříček 16, Venta 13, Stria a Vyoral po 12, Bosák 11, Landa a J. Houška po 10 - Dokoupil 25, Gniadek 11, Dukanovič a Kramný po 8. Rozhodčí: Lukeš, Galajda, Jeřáb. Fauly: 19:26. Trestné hody: 24/20 - 11/9. Trojky: 10:9.

Pardubice - Svitavy 95:78 (23:15, 47:34, 70:57) Nejvíce bodů: Pospíšil 18, Nelson 17, Sanders 13, Bohačík, Muirhead a Peterka po 11 - Jelínek 33, Macela 15, Kornowski 8. Rozhodčí: Matějek, Nejezchleb, Holubek. Fauly: 17:19. Trestné hody: 16/13 - 7/6. Trojky: 4:12.