Následuje
Sport ve světě

Vaughnová z USK chce reprezentovat Česko, zájem má i Schilb

Praha - Ženská basketbalová reprezentace se možná dočká výrazné posily. Opora USK Praha Američanka Kia Vaughnová chce reprezentovat Česko. Basketbalové vedení tak pracuje na tom, aby mohla národní dres v blízké budoucnosti obléknout.

Kia Vaughnová z USK
zdroj: ČTK autor: Vít Šimánek

Vaughnová, která působí v USK od roku 2012, byla letos zvolena nejužitečnější hráčkou Final Four Euroligy. Kromě reprezentace českého klubu má nyní zájem oblékat i český národní dres. "Potřebujeme dlouhou hráčku, bohužel v nižších věkových kategoriích je jich hodně málo," říká předseda České basketbalové federace Miroslav Jansta.

"Myslím si, že doplnění na pozici pětky by týmu prospělo. Do týmu zapadne a pevně věřím, že by to problémy nedělalo," dodává trenér reprezentace Lubor Blažek.

Nejdříve ale musí Vaughnová získat české občanství. V basketbalových reprezentacích by nebyla první cizinkou - v roce 2005 oblékl český národní dres Maurice Whitfield a brzy by ho mohl napodobit také Blake Schilb, který má zájem posílit mužskou reprezentaci už pro zářijový evropský šampionát.

"Žádost o české občanství je podána. Pokud se podaří vyřídit, herní kvality na to Blake má," uznává generální sekretář České basketbalové federace Michal Konečný.

Vaughnová by chtěla reprezentovat Česko

Hlavní zprávy