Následuje
Sportovní zprávy

USK výrazně omladil, přesto zůstává jediným favoritem na titul

Jediný jasný favorit a dlouhá řada uchazečů o finálovou účast, tak vypadá posledních několik let situace v Ženské basketbalové lize. Titul obhajují hráčky USK Praha, které vyhrály posledních sedm ročníků a aktuálně drží sérii 113 zápasů bez porážky. Pražanky přes léto přišly prakticky o celou základní sestavu, přesto by měly i v nadcházejícím ročníku dominovat.

Kateřina Elhotová (ve žlutém) v dresu USK
zdroj: ČTK autor: Ladislav Adámek

USK opustily kapitánka Laia Palauová, Sonja Petrovičová, pivotky Kia Vaughnová, Ilona Burgrová, Candice Dupreeová a Aneta Šteinbergaová.

Trenérka Natália Hejková kádr výrazně omladila, nejstaršími hráčkami jsou čerstvě osmadvacetiletá chorvatská posila Marija Režanová a o dva měsíce mladší Kateřina Elhotová.

"Odešla nám veleúspěšná základní pětka a dali jsme příležitost mladým hráčkám. Ambice klubu jsou ale stejné. Budeme se snažit udržet neporazitelnost v české soutěži," řekla Hejková.

O celou sezonu navíc přijde reprezentantka Tereza Vyoralová. Třiadvacetiletá rozehrávačka USK si ve čtvrtfinále univerziády přetrhla vazy v koleni a v říjnu ji čeká operace.

Maximum pro ostatní kluby v soutěži, tedy finálovou účast, obhajuje Hradec Králové. Ten také prošel změnami a mimo jiné angažoval reprezentační rozehrávačku Kateřinu Bartoňovou.

Vrátit se na stříbrný post však chce Nymburk, který přivedl ze Slavie nejlepší střelkyni minulé sezony Krystal Vaughnovou.

Vysoko pomýšlí i KP Brno, posílené o vicemistryně světa Editu Šujanovou a Ilonu Burgrovou, a do medailových bojů by mohly promluvit i další celky.

"Samozřejmě bychom si přáli, aby se bojovalo také o první místo, ale je to dané finančními možnostmi USK a ostatních klubů. O medaile však může být sveden vyrovnaný boj mezi šesti až osmi týmy," řekl guvernér ŽBL Daniel Kurucz, který zároveň vede Nymburk.

O výrazném finančním náskoku USK před zbytkem ligy svědčí i to, že česká liga měla nárok na dvě místa v Evropské lize, ale právě kvůli finanční náročnosti druhé místo žádný z klubů nepřijal.

Nymburk a Brno se zúčastní Evropského poháru a Žabiny Brno a Ostrava jsou ve Středoevropském poháru CEWL, který je nově oficiální soutěží FIBA.

ŽBL má v tomto ročníku dvanáct stejných účastníků, jelikož nikdo z první ligy neměl zájem bojovat v baráži o postup. V základní části se do 17. března odehraje 22 kol, každý s každým se utká dvakrát. Následovat bude play-off pro osm celků o titul. Poslední čtveřici čeká play-out a dva nejhorší týmy baráž s finalisty první ligy.

Novinkou sezony bude nasazování trojice rozhodčích. "Podařilo se sehnat prostředky na třetího rozhodčího pro všechna utkání, jako je tomu v mužské lize. Věříme, že to povede ke zkvalitnění zápasů," řekl Kurucz.

Sezona bude v listopadu a únoru na dva týdny přerušena kvůli reprezentačním oknům, ve kterých se bude hrát kvalifikace mistrovství Evropy. Poslední únorový víkend pak vyvrcholí Český pohár závěrečným turnajem v Nymburce. Poháru se ani letos nezúčastní mistryně z USK.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy