Následuje
Branky, body, vteřiny

USK si zahraje finále evropského Superpoháru, Elhotová zářila

Braine-l'Alleud (Belgie) - Basketbalistky ZVVZ USK Praha si ve středu zahrají finále evropského Superpoháru. V semifinále turnaje pro finalisty minulé sezony Evropské ligy a Evropského poháru porazily belgického hostitele Castors Braine 83:74. Hlavní měrou se o to zasloužila Kateřina Elhotová, která nastřílela 32 bodů a vytvořila si nový osobní rekord v soutěžích FIBA. Ve středu se hráčky USK utkají v repríze finále Evropské ligy s ruským Jekatěrinburgem.

Kateřina Elhotová (ve žlutém) v dresu USK
zdroj: ČTK autor: Ladislav Adámek

Elhotová tolik bodů na mezinárodní scéně nastřílela pouze ještě jako juniorka na ME šestnáctiletých v roce 2005. Mezi seniorkami se jí to povedlo poprvé. I v české lize dala pouze dvakrát více bodů. V roce 2011 to bylo 35 bodů Slovance a před deseti dny stejnému soupeři dala 33 bodů. Proti Braine potvrdila formu, kterou ukazovala i v přípravě a kterou má už od červnového mistrovství Evropy, kde byla klíčovou postavou výběru.

Pražanky, které budou obhajovat titul v Eurolize, měly přes léto problém se sestavou, protože tři opory hrály WNBA. A tak ve složení, které odjelo do Belgie, stihly jediný společný trénink. Na souhře se to projevilo, zvláště když Španělka Marta Xargayová je v týmu úplný nováček.

V prvním poločase se české mistryně hledaly a hodně akcí končilo ztrátou. Na belgické straně se navíc dařilo ukrajinské hvězdě Alině Jagupovové. Jenže USK držela mimořádně přesnou střelbou Elhotová. Stejně jako celý tým se ale rozjela hlavně po změně stran, kdy ani jednou neminula a táhla velký nápor a šňůru 15:0, po které získaly Pražanky zápas pod kontrolu. Celkem třetí čtvrtinu vyhrály 31:9, přičemž Elhotová dala 17 bodů.

V poslední části už si USK pod taktovkou znovu velmi dobře hrající veteránky Laiy Palauové hlídal vedení a dovedl zápas k postupu. Ve finále Pražanky čeká Jekatěrinburg, který v posledním finále Euroligy porazily. Ruský gigant v semifinále zdolal francouzský tým Villeneuve d'Ascq jasně 86:52, nejlepší hráčkou byla nová posila Sancho Lyttleová s 23 body a 10 doskoky.

ZVVZ USK Praha - Castors Braine 83:74 (22:19, 38:43, 69:52)

Nejvíce bodů: Kateřina Elhotová 32, Palauová a Vaughnová po 13, Burgrová 10 - Jagupovová 20, Spencerová 18, Logunovová 12, Wautersová 11. Fauly: 14:17. Trestné hody: 19/14 - 10/10. Trojky: 5:6. Doskoky: 31:22. 

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy