Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sokolský zpravodaj

USK se o euroligový úspěch prát nebude. Soutěž byla ukončena

Basketbalistky USK Praha nedostanou šanci zopakovat medailový úspěch v Evropské lize. Federace FIBA přerušenou soutěž definitivně ukončila. Vítěz vyhlášen nebude.

Basketbalistky USK Praha
zdroj: ČTK autor: Kamaryt Michal

Euroliga byla kvůli pandemii koronaviru přerušena v polovině března v průběhu čtvrtfinále, v němž obhájkyně bronzu z USK měly nastoupit proti Schiu. Později se uvažovalo o návrhu dohrát soutěž na podzim turnajem pro osmičku čtvrtfinalistů. Z toho nyní sešlo, na ukončení ročníku se při videokonferenci dohodlo vedení FIBA a její evropské sekce, kterou vedle prezidenta Turgaye Demirela zastupoval bývalý český reprezentant Kamil Novák coby generální sekretář.

"Sezona 2019/20 v Evropském poháru FIBA, Evropské lize žen a EuroCupu žen nebude dokončena a nebude mít vítěze," oznámila FIBA na svém webu. USK postoupil do play-off s druhou nejlepší bilancí ze všech účastníků, poté co ze 14 utkání prohrál jen oba duely s favorizovaným Jekatěrinburgem.

Definitivní zrušení sezony Pražanky připravilo o šanci zabojovat o úspěch i o možnost uspořádat stejně jako před pěti lety závěrečný turnaj Final Four. "Zabývali jsme se tím velmi vážně a udělali nějaké kroky, jako je rezervace míst v hotelích," uvedl už dříve manažer klubu Marek Kučera a litoval, že tým nedostal možnost hrát o medaile. "Měli jsme výborně poskládaný tým, makali jsme, snažili jsme se, a nemáme nic, ani žádný konec," konstatoval.

Pozdější návrh dohrát ročník na podzim se u pražského celku nesetkal s nadšením. Vysloveně proti byla trenérka Natálie Hejková, jež argumentovala blížícím se začátkem nového ročníku a skutečností, že přerušenou sezonu by dohrávaly týmy v odlišném složení. "Tohle je umělé natahování a nikam to nevede. Myslím, že měli vyhlásit vítěze podle základní části a ukončit to," řekla v dubnu.

Basketbalové vedení také předběžně rozhodlo, že nová sezona evropských pohárů organizovaných FIBA začne podle plánu v období září a října a bude záležet na lokálních opatřeních, zda se bude hrát s diváky, či bez nich. Pokud by v tomto termínu soutěže nemohly začít, budou automaticky odloženy na leden příštího roku a hrát se bude podle upraveného systému. V případě, že se soutěže rozběhnou, ale přeruší je nová vlna onemocnění covid-19, výsledky odehraných utkání zůstanou v platnosti a hrací systém bude upraven. Rozlosování nové sezony se uskuteční předběžně 17. a 18. srpna.

FIBA zatím ponechala v platnosti listopadová hrací okna pro zápasy kvalifikace mistrovství Evropy. Čeští reprezentanti, kteří jako spolupořadatelé Eurobasketu přeloženého na rok 2022 mají účast jistou a hrají "jen" o body do žebříčku, se v něm mají utkat s Belgií a Dánskem. Pokud nebude možné zápasy uspořádat, přesune se okno na únor, kdy se mají podle aktuálního rozpisu hrát zbylé zápasy s Litvou a v Belgii. Ty by pak přišly na řadu až v červenci. Pokud ženy nebudou moci v listopadu odehrát duely kvalifikace ME 2021 s Dánskem a Itálií, nastoupí k nim v rozšířeném únorovém termínovém okně. V něm je čekají také zbylé zápasy v Rumunsku a Dánsku.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy