Následuje
Téma pro hosty ČT sport

USK proměnilo zápas s Mercinem v exhibici a postup do play-off má na dosah

Praha – Už od úvodních minut začaly suverénně a nakonec předvedly fanouškům velkou show. Basketbalistky ZVVZ USK Praha na domácí palubovce rozdrtily turecký celek Mersin Büyüksehir rozdílem několika tříd 96:47 a v Eurolize jsou velice blízko postupu do vyřazovací části. Pražanky si připsaly v prestižní soutěži už čtvrtou výhru v řadě. Naopak poslední Mersin stále čeká na první úspěch, místo toho v Praze utrpěl nejvyšší prohru v sezoně.

Sonja Petrovičová z USK Praha v zápase proti Mersinu Büyüksehir
zdroj: ČTK autor: Šulová Kateřina

V dresu Mersinu nastoupila Američanka Danielle Robinsonová, která v roce 2015 pomohla USK k titulu v Eurolize. Pražanky na ni ale byly dobře připraveny, stejně jako na celý turecký celek. Od začátku tak nebylo o vítězi pochyb. Mersin se nadřel na každý koš, měl velké problémy v obraně a nechával domácím velké množství otevřených střel.

Když pak domácí favoritky předvedly na rozmezí první a druhé čtvrtiny šňůru 28:0, bylo po utkání. Mersin pak sice chytil rytmus, ale hráčky USK si nadále bez problémů udržovaly náskok přes 30 bodů, i když dostávala prostor širší sestava. V závěru pak soupeře zcela dorazily.

"Zápletka skončila za stavu 13:8, od toho momentu byl zápas jasný a diváci si přišli na své. Byl to dobrý, uvolněný výkon podpořený dobrou střelbou," těšilo trenérku Natálii Hejkovou. "Měla jsem z Mersinu trochu obavy, protože s Kurskem hrál minule velmi dobře. Ale my je překvapily změnami v obraně a tři čtvrtiny jsme vynulovaly jejich pivotky," dodala.

České mistryně svým výkonem donutily soupeřky k pozápasovému pláči, naopak samy si zvedly sebevědomí před posledními čtyřmi zápasy s celky z popředí tabulky, se kterými se utkají o co nejlepší pozici pro čtvrtfinále.

"Není důležité, že jsme vyhrály o padesát bodů, důležitější je, že nám vycházelo to, co jsme si naplánovaly. Můžeme použít tuto obranu i v dalších zápasech. To je největší plus. Zvedly jsme si sebevědomí. Ale proti Montpellier a té jejich hnusné obraně to bude úplně něco jiného," hodnotila Hejková.

Nejlepší střelkyní utkání byla s 18 body Alena Hanušová. Trenérka Natália Hejková si mohla dovolit šetřit klíčové opory včetně Sonji Petrovičové. Srbská hvězda tentokrát zaznamenala jen devět bodů a přišla o pozici nejlepší střelkyně soutěže.

"Rozhodla obrana. Těžily jsme z jejich ztrát a z našich brejků. Mohly jsme hrát v klidu, měly jsme i střeleckou a padaly nám tam trojky. Je mi jich trochu líto, prý brečí v šatně. Na co jsme sáhly, to nám vyšlo. Byl to opravdu povedený výkon," hodnotila Hanušová. "Teď chceme bojovat minimálně o druhé místo, abychom měly výhodu domácího prostředí na play-off," dodala.

ZVVZ USK Praha - Mersin Büyüksehir 96:47 (19:8, 47:20, 63:32)

Nejvíce bodů: Hanušová 18, Dupreeová a Xargayová po 12, Vyoralová 10, Petrovičová a Šteinbergaová po 9 - Petronyteová 14, Henryová 11, Robinsonová 7. Fauly: 14:14. Trestné hody: 10/9 - 14/10. Trojky: 9:1. Doskoky: 33:25.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy