Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

USK Praha podruhé v Brně už nezaváhal a slaví 18. ligový titul

Ze zisku 18. titulu v české lize se mohou radovat basketbalistky USK Praha. Ve čtvrtém zápase finálové série porazily Žabiny Brno 85:48 a sérii ovládly 3:1. Pro klub to znamená již 14. titul v řadě, čímž si upevnil místo nejúspěšnějšího týmu v české lize. S 16 body byla v utkání nejlepší střelkyní María Condeová.

Je nám líto, video expirovalo.
Sestřih a ohlasy finále Žabiny Brno – USK Praha

V zaplněné hale Rosnička, kde v pondělním druhém finále basketbalistky USK prohrály 69:71 a po 301 zápasech skončila jejich rekordní vítězná šňůra, tentokrát ani jednou neztrácely. 

"Cesta za titulem byla v podstatě stejná jako v posledních letech, až na to, že jsme si to letos zkomplikovaly zápletkou, kdy jsme tu prohrály. Ukázaly jsme kvalitu a koncentraci, že si nemůžeme s ničím zahrávat. Po Final Four (Evropské ligy) je to ale vždy těžké. Tým byl psychicky i fyzicky vyčerpaný, a proto jsme tu (v pondělí) prohrály," řekla trenérka USK Natália Hejková.

"To, že jsme tu ale prohrály, má jedno obrovské pozitivum. Dnes tu bylo plno lidí, kteří si mysleli, že možná... A na USK byla také plná hala. Takže výborně," doplnila Hejková.

Žabiny dokázaly držet s favoritem krok jen v úvodu zápasu. Ve 14. minutě Condeová svou třetí trojkou v utkání zajistila favoritkám už náskok 14 bodů.

V závěru druhé čtvrtiny předvedl pražský celek osmibodovou šňůru, kterou zakončila třemi koši za sebou Nyara Saballyová a upravila na 45:27. Před poločasem ještě snížila Eliška Hamzová.

Bronzový tým Evropské ligy po pauze pokračoval ve své dominanci a Žabinám se narůstající skóre nedařilo zastavit. Celkem daly Pražanky deset trojek, z toho čtyři Condeová. Domácí tým proměnil jedinou ze 17 pokusů.

Ve 32. minutě posunula poprvé náskok přes třicet bodů Emese Hofová. Díky Gabriele Andělové, která stihla za poslední čtvrtinu deset bodů (celkově 14), se šampionky blížily i náskoku o čtyřicet bodů, ale nakonec na něj nedosáhly.

Žabiny obsadily stejně jako v předešlých dvou letech druhou příčku a nerozšířily sbírku 14 titulů. Naposledy triumfovaly v sezoně 2009/10.

"Tahle medaile je nejhezčí za poslední léta. Jsem obrovsky hrdý na to, co tu holky dokázaly. Po tom historickém vítězství jsem jim říkal, že mají můj respekt a obdiv. Dokázaly víceméně změnit historii," uvedl kouč Žabin Viktor Pruša.

"Dnes byla nejvíce naplněná Rosnička, kterou jsem tu mohl osobně mít. V uvozovkách jsme pobláznili basketbalový svět, minimálně tu ženskou část. Hráčkám to strašně přeju, za tu celoroční práci si to zasloužily. Tohle už nám nikdo nevezme a těm holkám v jejich kariérách také ne," prohlásil.

"Není to zatím na to je porazit třikrát. Ještě jsme si ale neuvědomili, co jsme dokázali. USK je bronzový medailista Euroligy a je to naprostý souboj Davida a Goliáše. My tu cestu a filozofii máme úplně jinou. Bavit se o tom, jak daleko jsme, to je ve hvězdách. Každý zápas je jiný. Nikdo by neřekl, že s nimi můžeme tuto sezonu hrát vyrovnaně a my je dokonce porazili. Nic není nemožné a tento tým to dokázal," řekl Pruša.

Basketbalistky USK vyhrály nejvyšší soutěž počtrnácté za sebou, čímž překonaly sérii svých soupeřek z let 1996 až 2008.

V součtu s federální ligou získaly Pražanky 26. titul a opět si upevnily pozici v čele historického pořadí před Spartou (23). Nejužitečnější hráčkou finálové série byla vyhlášena opora USK Ezi Magbegorová.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články