Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MFK Chrudim - FK Pardubice

Trump je vyšinutý zbabělec, který nemá mozek, pustil se do tvrdé kritiky kouč Popovich

Protesty v USA kvůli úmrtí George Floyda mají výraznou odezvu i ve sportovním světě. Trenér basketbalistů San Antonia Gregg Popovich ostře kritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa za jeho postoj k celé události i dění v zemi. Pětinásobný vítěz NBA a trenér americké reprezentace nazval Trumpa zbabělcem a hlupákem, jenž není schopen vést národ.

Trenér USA Gregg Popovich
zdroj: USA Today Sports autor: Gary A. Vasquez

"Je to neuvěřitelné. Kdyby měl Trump mozek, tak by vystoupil a řekl něco, čím by sjednotil lidi. I kdyby to mělo být z 99 procent pokrytecké," řekl Popovich. "Ale nemá zájem, aby lidi spojil. Ani teď ne. To jen ukazuje, jak vyšinutý je."

Celonárodní protesty v USA vypukly poté, co minulé pondělí v Minneapolisu zemřel neozbrojený černoch Floyd, jemuž několik minut klečel na krku bělošský policista Derek Chauvin. Některé z demonstrací provázelo rabování a násilnosti a Trump v pondělí nařídil k zastavení nepokojů mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil.

"On nejenže rozvrací, je to ničitel. Sežere vás zaživa pro své vlastní cíle. Vede nás člověk, který není schopen říct 'black lives matter'," zmínil Popovich jedno z nyní často využívaných hesel znamenající, že i životy černých lidí mají váhu.

"A proto se skrývá ve sklepě Bílého domu. Je to zbabělec. Vyvolá nějakou situaci a pak uteče jako školák. Myslím, že nejlepší bude ho ignorovat. Nic lepšího nedokáže, protože je, kdo je: nepříčetný hlupák," dodal jednasedmdesátiletý Popovich, jenž trénuje basketbalisty San Antonia od roku 1996 a je i prezidentem Spurs.

Floydův pohřeb zaplatí bývalý boxerský šampion Mayweather

Bývalý profesionální mistr světa v boxu Floyd Mayweather nabídl, že zaplatí pohřeb a smuteční obřady za George Floyda. Rodina černocha, jenž minulé pondělí zemřel poté, co mu bělošský policista při zásahu několik minut klečel na krku, nabídku podle agentury AP přijala.

"Je jasné, co je potřeba. Potřebujeme prezidenta, který prostě řekne 'black lives matter'. Jen tato slova. Ale to Trump udělat nedokáže," uvedl Popovich. "Nejde ale jen o něj. Změnit se musí celý systém. Udělám maximum, abych pomohl, protože to lídři dělají. Ale on nám nic pozitivního přinést nedokáže, protože to není lídr," dodal trenér s nejvíce výhrami na kontě v součtu základní části a play-off NBA.

Popovichovi se na druhou stranu nelíbí, jak se protesty zvrhávají v násilnosti. "Je to škoda. Když organizoval demonstrace doktor (Martin Luther) King, tak každý věděl, kdy má přijít a kam má jít. Bylo by fajn mít lepší vedení, aby tyto úžasné demonstrace nemohli zneužít lidé pro jiné účely. Můžeme ta negativa omezit, ale jen tehdy, když to bude lépe organizované," dodala respektovaná postava severoamerického sportu.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy