Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Těžká cesta do Tokia. Češi v kvalifikaci OH vyzvou Turecko s Uruguayí a v cestě jsou další giganti

Turecko, které porazili na mistrovství světa, a Uruguay. To jsou jména soupeřů, na které čeští basketbalisté narazí v základní skupině olympijské kvalifikace. Druhé trio tvoří Řecko, Čína a domácí Kanada a do Tokia postoupí jen vítěz.

Radost českých basketbalistů
zdroj: REUTERS autor: Aly Song

Kvalifikace se bude hrát od 23. do 28. června příštího roku. První dva celky tabulky postoupí do semifinále, kde nastoupí proti soupeřům ze skupiny A. Český tým vstoupí do skupiny B až druhý hrací den ve středu 24. června proti Turecku a o den později jej čeká Uruguay. Semifinále je na programu v sobotu 27. června a finále hned další den.

"Nikdo nečekal lehký los, jsou tu top týmy z celého světa. Takhle to je, na těžké losy jsme ostatně zvyklí. Už jsme předvedli, že můžeme hrát proti každému a taky můžeme každého porazit. Bavíme se o jednom týdnu v červnu. Pokud budou všichni zdraví a ve formě, stát se může cokoli. Jasně, nejsme teď favorité, na druhou stranu jeden skvělý týden v tomto případě bude stačit. Potřeba budou tři či čtyři výhry," řekl trenér Ginzburg.

"Když jsme se po mistrovství světa bavili, že olympiáda je ještě daleko, tak teď se asi ještě víc vzdálila. Ta skupina je asi nejtěžší ze všech. Nejenže budeme hrát zase daleko od domova proti týmu, který postaví to nejsilnější, co má, což je výběr z mnoha a mnoha hvězd NBA, k tomu jsme dostali ještě Řecko a Turecko, které budou mít velkou motivaci nás porazit," prohlásil křídelní hráč Nymburka Vojtěch Hruban.

Je nám líto, video expirovalo.
Basketbalisté se v kvalifikační skupině o OH střetnou s Tureckem a Uruguayí

"I oni budou určitě mít silné týmy. Uruguay je trochu neznámá. Čína bude chtít odčinit to nepovedené mistrovství a taky postoupit. Bavili jsme se o tom, že ta kvalifikace je strašně těžká, když postupuje jen jeden tým. Tenhle los to ještě ztížil," doplnil Hruban.

"Pokud bychom mohli a prohodili bychom si místo s Polskem, které dostalo skupinu nejlehčí, co mohlo, tak by šance byla daleko větší. Naše naděje žije vždycky, ale po losu se zase trochu zmenšila," připustil Hruban. Poláci, kteří byli stejně jako Češi ve druhém výkonnostním koši, se utkají nejprve se Slovinskem a Angolou, druhou trojici tvoří Litva, Korea a Venezuela.

Reprezentanti si vybojovali účast v kvalifikaci díky šestému místu na zářijovém mistrovství světa v Číně, kterým při první účasti na šampionátu v historii samostatné republiky vyrovnali československé maximum. K nečekanému výsledku přispělo i vítězství 91:76 v závěrečném zápase základní skupiny nad Tureckem, které reprezentaci posunulo do osmifinále.

Asi nám chtějí zopakovat cestu MS

"Podle losu základní skupiny a teoretického kříže v play-off si říkám, že někdo nám asi chtěl zopakovat cestu z mistrovství světa. Máme tam dva soupeře (Turecko a Řecko), které jsme eliminovali. To je docela zajímavé," prohlásil pivot Bilbaa Ondřej Balvín.

"Když jsem koukal na ostatní skupiny, tak na nás asi zase vyšla ta možná nejtěžší. Už jednou jsme ale ukázali, že jsme s tím schopní se poprat. Snad budeme mít štěstí i napodruhé. Určitě by bylo lepší mít skupinu, která je v Chorvatsku," poukázal Balvín na složení turnaje ve Splitu, kde tým z druhého koše Brazílie narazí na domácí tým a Tunisko a v případném play-off pak na Německo, Rusko či Mexiko.

"Ta vypadá papírově asi nejhratelnější. Na druhou stanu, já jsem nikdy nebyl v Kanadě, tak si říkám, proč ne. Může to být zajímavé místo," dodal Balvín.

Český tým na MS v Číně porazil Turecko teprve potřetí z dosavadních 18 zápasů. Proti Uruguayi nastoupí Ginzburgův výběr poprvé. Oba čeští soupeři se pokusí ukončit dlouhé čekání na účast na olympijských hrách - Uruguay pod pěti kruhy naposledy startovala v roce 1984, Turci v roce 1952.

Češi, kteří byli nasazení jako desátý tým žebříčku FIBA do druhého koše, budou usilovat o první účast na olympiádě od rozdělení republiky. V roce 2016 se národní tým rovněž představil v kvalifikaci, ale po druhém místě ve skupině je do Ria de Janeiro nepustili v semifinálovém souboji domácí Srbové.

Československo se Her zúčastnilo sedmkrát - naposledy v roce 1980.

Los kvalifikačních basketbalových turnajů o postup na olympijské hry:

Muži (23.-28. června 2020, na OH postoupí jen vítězové turnajů):

Bělehrad (Srbsko): Skupina A: Dominikánská republika, Nový Zéland, Srbsko. Skupina B: Portoriko, Itálie, Senegal.

Kaunas (Litva): Skupina A: Litva, Korea, Venezuela, Skupina B: Polsko, Slovinsko, Angola.

Split (Chorvatsko): Skupina A: Německo, Rusko, Mexiko. Skupina B: Tunisko, Chorvatsko, Brazílie.

Victoria (Kanada): Skupina A: Řecko, Čína, Kanada. Skupina B: Uruguay, Česká republika, Turecko.

Ženy (6.-9. února 2020, na OH postoupí z každé skupiny 3 týmy, přičemž pořadatelské Japonsko a mistryně světa z USA mají účast v Tokiu jistou):

Ostende (Belgie): Kanada, Japonsko, Švédsko, Belgie.

Fo-šan (Čína): Korea, Čína, Velká Británie, Španělsko.

Bourges (Francie): Francie, Portoriko, Brazílie, Austrálie.

Bělehrad (Srbsko): Nigérie, USA, Srbsko, Mosambik.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy