Následuje
MS 2019 Japonsko

Svitek: Agresivní obrana je v dnešním basketbale základ

Poprvé se o víkendu sešel s týmem a nyní má necelý týden na to, aby české basketbalistky připravil na start ME. Slovenský kouč Štefan Svitek věří, že i přes tak krátký čas na trénink dokáže své svěřenkyně na duel s Německem připravit. Piluje hlavně obranu.

Štefan Svitek s Kamilou Štěpánovou
zdroj: ČTK autor: Kamaryt Michal

"Dlouhý čas to není, ale ve stejné situaci jsou i jiná družstva, i naši soupeři. Musí nám to momentálně stačit. Jsou to reprezentantky, jsou mezi nimi hráčky, které toho mají hodně odehráno i v klubech a v evropských pohárech. Jsou basketbalově natolik zdatné, aby ty věci pochopily rychle a přenesly je na hřiště," řekl Svitek.

V trénincích se snaží zapracovat hlavně na defenzivě. "Ta družstva, která jsem trénoval nebo trénuji, se snaží hlavně hrát v obraně agresivně, to je dnešní trend v evropském i světovém basketbale," uvedl kouč, který vede i klub v maďarském Miskolci.

"Chtěl bych, aby naše družstvo hrálo agresivní celoplošnou obranu, dobře doskakovalo. Aby se obranou dostalo do zápasu a nečekalo, jestli nám půjde střelba nebo ne, a soupeře přestřílíme. Hráčky na mě zatím na tréninku působí dobře, jsou velmi aktivní, chtějí, což je základ. A všechny jsou naštěstí zdravotně v pořádku," dodal.

Trenér českých basketbalistek Štefan Svitek
zdroj: ČTK autor: Kamaryt Michal

V Praze se připravuje 16 hráček a nechybí mezi nimi i jeho svěřenkyně z Maďarska Tereza Pecková. "Myslím, že se jí snadněji trénuje. Nemusí si na mě zvykat, zná mou práci, ví, co od hráček vyžaduji. I já ji lépe znám," uvedl Svitek. "Ale neřekl bych, že je moje prodloužená ruka. Jsou tu jiné zkušené hráčky a na to, abychom našli prodlouženou ruku, jsem tu ještě příliš krátce," doplnil Svitek.

Hned úvodní dvojzápas kvalifikace v sobotu v Německu a o čtyři dny později doma se Švýcarskem zřejmě bude klíčový. Nejsilnějším soupeřem ve čtyřčlenné skupiny by měla být Belgie. Na šampionát postoupí první tým a šest nejlepších celků z druhých míst.

Patrně ve čtvrtek Svitek oznámí zúženou nominaci dvanácti hráček na utkání v Německu. "Řekl bych, že v Německu je to jeden z klíčových zápasů. Je třeba si dát pozor na to, že soupeř hraje doma, bude mít podporu diváků. Na ten jejich basketbalový entuziasmus, na energii, kterou se budou snažit využít a vyvinou na nás tlak," upozornil Svitek.

Po sezoně plánuje s týmem další společnou práci, aby se ještě lépe sehrál. "Plán je takový, po sezoně, až si chvíli hráčky odpočinou, týden až deset dní, odehrát nějaké přípravné zápasy, dát šanci třeba i více hráčkám. Prostě učit hráčky ty věci, které bychom chtěli hrát," dodal trenér.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy