Ostrava - Jihlava

Svitavy odsunuly Děčín na třetí místo, souboj o osmou příčku zůstává otevřený

Na druhé místo tabulky basketbalové NBL poskočily Svitavy po vítězství 106:86 nad Ostravou v 21. kole, neboť Děčín prohrál na palubovce neporaženého Nymburka 88:106. Sedmá je Opava, která podlehla Pardubicím 82:89, boj o osmé místo zůstává po porážkách USK a Brna otevřené.

Svitavy o třetí výhře za sebou rozhodly rychlými protiútoky, z nich vytěžily o 19 bodů více než Ostrava. Klíčová byla svitavská šňůra 11:0 na začátku třetí čtvrtiny. Nejlepším střelcem vítězů byl s 19 body mládežnický reprezentant Luboš Kovář. Roman Marko měl 12 asistencí, což je třetí nejlepší výkon v sezoně. Za Ostravu dal 21 bodů Brandon Boggs.

"Samozřejmě z vítězství máme radost, i když naše hra postrádala větší agresivitu na obranné polovině. Nebyl jsem spokojen s obranným doskokem všech hráčů," řekl trenér Svitav Lubomír Růžička.

Děčín jel do Nymburku posílen devíti výhrami v řadě, ale ve hře zůstal jen v první čtvrtině. Ve druhé nabral dvoucifernou ztrátu, kterou už nesmazal. Naopak v závěru třetí části Nymburk předvedl šňůru 16:0 a definitivně zápas rozhodl.

Nymburk za výhrou nad svým bývalým týmem vedl reprezentační rozehrávač Tomáš Vyoral, který zaznamenal 23 bodů a sedm asistencí, což je jeho nejlepší výkon od října 2016. "Nedařila se nám moc obrana, ale někdy se to daří přestřílet. Dobře jsme pohybovali balonem, padalo nám to, tak nám to snad vydrží," řekl Vyoral po utkání.

Opava prohrála v lize počtvrté za sebou, když doma nestačila na Pardubice 82:89. Základní část tak zakončí na sedmém místě. Slezané doplatili na nepovedený vstup do utkání, v němž už v první čtvrtině prohrávali o 18 bodů. Pak se sice vrátili do zápasu, ale na obrat jim chyběly síly.

Pardubice táhli s 29 body Richard Williams a s 23 body Kamil Švrdlík. Opavě nepomohl ani osobní rekord 28 bodů rozehrávače Radovana Kouřila.

Kolín ukončil sérii sedmi porážek výhrou 79:76 nad USK. Pražanům tím výrazně zkomplikoval boj o osmou příčku v tabulce znamenající postup do nadstavbové skupiny A1. USK má stále stejnou bilanci jako deváté Brno, které v závěrečném kole hraje s posledním Hradcem Králové, zatímco USK čeká souboj s vedoucím Nymburkem.

"Pro nás je vítězství velké ze dvou důvodů. Za prvé, že se nám to už dlouho nepodařilo a potřebovali jsme nějakou vzpruhu, aby hráči měli také nějakou radost z basketbalu. Za druhé, že máme rozsáhlou marodku. Hráči do toho ale dali srdce," těšilo kolínského trenéra Pavla Beneše.