Následuje
Trucky ve světě 2019

Špičkový basketbal zamíří do Česka. Za dva roky tu bude mistrovství Evropy

Česko bude v roce 2021 hostit jednu ze základních skupin mistrovství Evropy basketbalistů. Turnaj se bude konat také v Gruzii, Itálii a v Německu, které uspořádá i finálovou fázi šampionátu. Hrát se bude od 2. do 19. září.

Radost českých basketbalistů
zdroj: ZUMA autor: Haris Memijia

Pořadatele v Mnichově oznámili zástupci Mezinárodní basketbalové federace FIBA. Kromě úspěšných kandidátů se o mistrovství ucházely další tři země Estonsko, Maďarsko a Slovinsko.

Česko přivítá evropský šampionát basketbalistů poprvé, v letech 1947 a 1981 ho hostilo tehdejší Československo.

Hrát se bude v pražské O2 areně, kde se už před dvěma lety konal evropský šampionát žen nebo Final Four Evropské ligy.

"Je to skvělá zpráva pro basketbal, ale nejen pro něj v České republice. Ukazuje to, kolik lidí v Evropě oceňuje naše výsledky v profesionální stránce, ale i naší organizaci. Udělali jsme dobrou práci při pořádání basketbalových eventů," řekl trenér české reprezentace Ronen Ginzburg.

Basketbalová federace při podání kandidatury sázela na zkušenosti s velkými akcemi: v roce 2010 pořádala mistrovství světa, kde reprezentantky získaly senzační stříbro, před dvěma lety se zase uskutečnilo ME žen.

"Je to další milník v tom, kam se český basketbal posunul. Ještě za sebou nemáme mistrovství světa a už máme před sebou další velký cíl v podobě domácího mistrovství Evropy, které tady bylo v osmdesátých letech ještě v Československu," řekl reprezentační kapitán Pavel Pumprla.

Praha bude v roce 2021 hostit ME basketbalistů

Spolu s ním kandidaturu v Mnichově zastupoval bývalý reprezentant Jiří Welsch a modelka Karolína Kurková. "Jsem ráda, že jsem měla možnost s nimi jet prezentovat Českou republiku. Těším se, až přijedu a budu novým talismanem českého basketu v roce 2021," uvedla Kurková.

Čeští basketbalisté, které v září čeká mistrovství světa v Číně, budou mít díky pořadatelství místo na Euru jisté. Jejich nejlepším výsledkem na ME je sedmé místo z roku 2015, před dvěma lety obsadili dvacátou příčku.

Mistrovství Evropy 2021 se stejně jako v předchozích dvou případech uskuteční ve čtyřech zemích. Poprvé to bylo v roce 2015, kdy se kvůli válečnému konfliktu nemohlo hrát na Ukrajině a turnaje se tehdy z nouze ujaly Chorvatsko, Německo, Francie a Lotyšsko.

Model se nakonec natolik osvědčil, že FIBA v něm pokračovala i o dva roky později, kdy se o pořadatelství podělily Finsko, Izrael, Rumunsko a Turecko. Poté byl dvouletý cyklus šampionátu změněn na čtyřletý.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy