Následuje
SP Rakousko

Španělky nenašly recept na Cambageovou, Austrálie si zahraje o titul proti USA

Favorizované americké basketbalistky ve třetí čtvrtině zlomily odpor Belgičanek a po výhře 93:77 postoupily do finále mistrovství světa. Na Tenerife mohou v neděli získat třetí světový titul za sebou. Vyzvou je Australanky, které zmařily finálový sen domácího Španělska. Semifinále vyhrály 72:66 především díky 33 bodům Liz Cambageové.

Liz Cambageová v utkání se Španělskem
zdroj: EFE autor: Elvira Urquijo

Belgičanky poprvé startují na mistrovství světa, ale velmoci se nezalekly. Úvodní čtvrtinu vyhrály o pět bodů a ještě v poločase prohrávaly o jediný bod.

Táhla je Emma Meessemanová, která do přestávky zaznamenala třináct ze svých 23 bodů. Dvanácti asistencemi v zápase se blýskla Julie Allemandová.

Američanky ale během třetí čtvrtiny trefily pět trojek a celkem za tento desetiminutový úsek nasázely 33 bodů.

Odskočily tak na šestnáctibodový rozdíl, který už udržely. Jejich nejlepší hráčkou byla autorka 26 bodů Diana Taurasiová, která sama dala pět trojek.

Sestřih utkání USA - Belgie

Druhé semifinále nabídlo mnohem dramatičtější podívanou. Australanky v jeho úvodu odskočily na patnáct bodů, ale domácí Španělky manko smazaly a po třetí čtvrtině vedly o osm bodů.

Pak se ale na palubovku vrátila australská hvězda Cambageová a vývoj zápasu definitivně zvrátila ve prospěch svého týmu.

Tato dvoumetrová podkošová hráčka zaznamenala téměř polovinu australských bodů a přidala patnáct doskoků. Španělky ji nedokázaly v klíčových okamžicích ubránit.

Austrálie v roce 2006 přerušila americkou nadvládu na světových šampionátech. Tehdy ale vyhrála finále s Ruskem, které vyřadilo basketbalistky USA v semifinále.

Výsledky semifinále mistrovství světa basketbalistek:

USA - Belgie 93:77 (40:39)
Nejlepší střelkyně: Taurasiová 26, Stewartová 20, Grinerová 16 - Meessemanová 23, K. Mestdaghová 12, Linskensová 10.

Austrálie - Španělsko 72:66 (34:35)
Nejlepší střelkyně: Cambageová 33, Ebzeryová 10 - Ndourová 17, Torrensová 15.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy