Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Snad Řeky znovu překvapíme, věří Satoranský. Veselého do reprezentace nepřemlouval

Tomáš Satoranský po roce a půl znovu oblékne reprezentační dres. Dvaatřicetiletý hráč slíbil svou účast v evropské kvalifikaci při příchodu nového trenéra Diega Ocampa. Kvalifikaci začne se spoluhráči v Pireu proti domácímu Řecku. Přímý přenos sledujte v pátek od 19:50 na ČT sport a ČT sport Plus.

Tomáš Satoranský
zdroj: Barca Basket

"Do nároďáku jsem se ale po roce a půl zase strašně těšil. Rozhodnutý jsem byl od začátku sezony. Šlo o to, abych neměl zdravotní komplikace. Naštěstí mi tělo tuhle sezonu drží i přes tu strašnou porci zápasů," řekl Satoranský, který nastupoval na posledním ME i přes zranění kotníku.

Od pátku do neděle sehrál tři zápasy závěrečného turnaje Španělského poháru v Málaze, kde jeho tým ve finále prohrál s Realem Madrid 85:96. "To je pro mě zklamání, ale na druhou stranu na to tady můžu rychle zapomenout. Kdyby se vyhrálo, asi bych na tom byl trochu líp. Fyzicky to bylo náročné. Přece jen tři zápasy hned po sobě, to jsme nehráli celý rok. Naštěstí se cítím velice dobře poslední měsíce. Myslím si, že mám na čem stavět," prohlásil.

Je nám líto, video expirovalo.
K reprezentaci se před kvalifikací s Řeckem připojil i Satoranský

Pro úvod kvalifikace poskládal Ocampo silný výběr s výjimkou omluveného Satoranského spoluhráče Jana Veselého, Víta Krejčího z Atlanty či Patrika Audy z japonského Aomori. "Je dobře, že jsme se takhle setkali. Plán je jasný – postoupit na mistrovství Evropy. Tohle je první krok, díky kterému bychom se tam chtěli přiblížit. Jsem rád, že jsme komplet. Teď se potřebujeme co nejvíc sehrát, seznámit se s novým stylem nového trenéra. Je tu i dost debutantů, za což jsem taky rád, protože to je důležité pro další generaci. Není ale moc času, v pátek musíme být co nejlépe připravení," řekl Satoranský.

Řekům mohou Češi oplatit porážku z osmifinále minulého ME. "To jsem si ani neuvědomil. Ale Řecko je samozřejmě největším favoritem naší skupiny. I díky domluvě mezi FIBA a Euroligou, že můžou euroligoví hráči reprezentovat. Řekové budou mít skoro celý tým z Olympiakosu a Panathinaikosu. Jsou sehraní, mají nového trenéra. Moc se na ten zápas těším. Je skvělé hrát v hale Olympiakosu, kde může být skvělá atmosféra. Budeme se snažit překvapit. Neméně důležitý zápas ale bude i v pondělí s Británií," prohlásil Satoranský.

Tomáš Satoranský
zdroj: FB FC Barcelona

Věří, že Češi kvalifikaci zvládnou. "Bude záležet samozřejmě na spoustě faktorů. V jakém složení budeme moct být na každé okno, jestli doplníme tým ještě o Honzu Veselého, což samozřejmě zvyšuje šance na úspěch. Musíme se držet nějakých našich principů, co tahle generace měla. Rychlý basketbal, dobrá obrana a takové to nadšení a chemie, která nás provázela poslední roky. To nakonec bylo vždycky v nároďáku to nejdůležitější," uvedl.

Veselý se omluvil v nahuštěném programu Barcelony kvůli únavě a drobným zraněním. Satoranský, který jej vždy lákal do národního týmu, na něj tentokrát nijak netlačil. "Už ne, je to můj spoluhráč už druhý rok. Ten kalendář je hrozně náročný. Je pravda, že některé zápasy španělské ligy nehrál kvůli tomu, že měl spoustu minut, a některé zápasy odpočíval, aby byl fyzicky připravený. Já se mu nedivím. Samozřejmě, rád bych ho tady měl, ale už je nám trochu víc let na to, abych ho lámal. Je to jeho rozhodnutí a musíme to respektovat," uvedl.

Po dlouholetém působení trenéra Ginzburga si poprvé zahraje v reprezentaci pod Ocampem, kterého dobře zná ze svých španělských začátků v Seville. "Myslím, že se bude chtít držet podobných principů, protože známe svoje silné stránky. Techničností a taktickou hrou Řecku asi nemůžeme konkurovat, musíme to doplnit bojovností a hladem po vítězství. Diego je takový učitel basketbalu, snaží se hráče učit nové věci a třeba pro hráče z české ligy je to neuvěřitelný přínos," řekl Satoranský.

Sám to poznal v Seville. "Pracovali jsme na spoustě nedostatků, které jsem měl a potřeboval jsem je odstranit, abych mohl pravidelně hrát. Strávil jsem s ním hodně hodin v hale na individuálních trénincích, je to pro mě trošku takové vrácení se do minulosti," dodal.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články