Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
České sportovní úspěchy

Skvostné vítězství nad favoritkami. USK ukončil neporazitelnost Jekatěrinburgu

Basketbalistky USK Praha po skvělém výkonu přehrály hlavního favorita na zisk euroligového titulu Jekatěrinburg 82:73. Český tým po třech porážkách v elitní soutěži a poprvé v novém roce zvítězil, Ruskám navíc přeťal desetizápasovou vítěznou sérii.

Utkání USK - Jekatěrinburg
zdroj: ČTK autor: Kateřina Šulová

České mistryně skvěle odehrály první polovinu základní skupiny, v níž byl Jekatěrinburg jejich jediným přemožitelem (59:87). Ale vstup do nového roku a odvetné fáze se svěřenkyním trenérky Natálie Hejkové vůbec nepovedl. Prohrály všechny tři zápasy, z toho dva doma.    

Teď ovšem přišlo trochu nečekané, o to cennější vítězství. "Měly jsme před zápasem problémy a ukázalo se, že nové výzvy a nová taktika zabraly," prohlásila trenérka Hejková.

"Je to trošku neuvěřitelné. Přišlo mi, že hrajeme s lehkostí, nebylo to tak v křeči jako v posledních zápasech. Jsem nadšená z celého týmu. Perfektně jsme si to dávaly v útoku a pohlídaly jsme si jejich podkošové hráčky," uvedla kapitánka týmu Kateřina Elhotová.

Pražanky v úvodu udržely s favoritem krok a od druhé čtvrtiny si budovaly náskok, který narostl až na 17 bodů. Soupeř postrádal španělskou hvězdu Albu Torrensovou a už nedokázal rozjeté domácí hráčky zastavit, jelikož těm oproti předchozím zápasům nedošly v úzké rotaci síly. USK se tak vrátil do boje o druhé místo ve skupině A.

"Už jsme se smiřovaly s tím, že budeme hrát o třetí místo, a teď jsme se vrátily do boje o druhé. Ale pořád máme s Bourges horší vzájemné zápasy, takže nám to i tak nemusí pomoct. Ale může," řekla Hejková.

Dobrým výkonem k výhře přispěla nová posila USK Isabelle Harrisonová, která se prosadila zejména v obraně proti silným pivotkám. V útoku přidala 12 bodů. Dokonale tak zacelila mezeru v sestavě po Valériane Ayayiové, která kvůli tvrdému úderu do hlavy v tréninku do utkání nenastoupila.

USK tradičně táhly Alyssa Thomasová, které těsně unikl ceněný triple double při bilanci 22 bodů, 11 doskoků a devět asistencí, a kapitánka Elhotová. Ta dala 15 bodů. Dobrý výkon v útoku předvedla i Teja Oblaková se 14 body a devíti asistencemi.

"Bylo těžké věřit tomu, že vyhrajeme. Zvláště když jsme přišly i o Ayayiovou. Ale vyrukovaly jsme na ně s Alenou Hanušovou na trojce a asi jsme je tím zaskočily. Hlavně zafungovala obrana Thomasové na McBrideovou, která dala jen šest bodů. Varianty, které jsme si připravily, byly velmi účinné," konstatovala Hejková.

USK Praha - Jekatěrinburg 82:73 (13:16, 44:41, 64:54)

Nejvíce bodů: Thomasová 22, Kateřina Elhotová 15, Oblaková 14, Harrisonová 12 - Grinerová 21, Meessemanová 18, Vadějevová 8. Fauly: 19:19. Trestné hody: 19/14 - 15/11. Trojky: 4:4. Doskoky: 46:31.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy