Následuje
Volejbalový magazín

Skvostné vítězství nad favoritkami. USK ukončil neporazitelnost Jekatěrinburgu

Basketbalistky USK Praha po skvělém výkonu přehrály hlavního favorita na zisk euroligového titulu Jekatěrinburg 82:73. Český tým po třech porážkách v elitní soutěži a poprvé v novém roce zvítězil, Ruskám navíc přeťal desetizápasovou vítěznou sérii.

Utkání USK - Jekatěrinburg
zdroj: ČTK autor: Kateřina Šulová

České mistryně skvěle odehrály první polovinu základní skupiny, v níž byl Jekatěrinburg jejich jediným přemožitelem (59:87). Ale vstup do nového roku a odvetné fáze se svěřenkyním trenérky Natálie Hejkové vůbec nepovedl. Prohrály všechny tři zápasy, z toho dva doma.    

Teď ovšem přišlo trochu nečekané, o to cennější vítězství. "Měly jsme před zápasem problémy a ukázalo se, že nové výzvy a nová taktika zabraly," prohlásila trenérka Hejková.

"Je to trošku neuvěřitelné. Přišlo mi, že hrajeme s lehkostí, nebylo to tak v křeči jako v posledních zápasech. Jsem nadšená z celého týmu. Perfektně jsme si to dávaly v útoku a pohlídaly jsme si jejich podkošové hráčky," uvedla kapitánka týmu Kateřina Elhotová.

Pražanky v úvodu udržely s favoritem krok a od druhé čtvrtiny si budovaly náskok, který narostl až na 17 bodů. Soupeř postrádal španělskou hvězdu Albu Torrensovou a už nedokázal rozjeté domácí hráčky zastavit, jelikož těm oproti předchozím zápasům nedošly v úzké rotaci síly. USK se tak vrátil do boje o druhé místo ve skupině A.

"Už jsme se smiřovaly s tím, že budeme hrát o třetí místo, a teď jsme se vrátily do boje o druhé. Ale pořád máme s Bourges horší vzájemné zápasy, takže nám to i tak nemusí pomoct. Ale může," řekla Hejková.

Dobrým výkonem k výhře přispěla nová posila USK Isabelle Harrisonová, která se prosadila zejména v obraně proti silným pivotkám. V útoku přidala 12 bodů. Dokonale tak zacelila mezeru v sestavě po Valériane Ayayiové, která kvůli tvrdému úderu do hlavy v tréninku do utkání nenastoupila.

USK tradičně táhly Alyssa Thomasová, které těsně unikl ceněný triple double při bilanci 22 bodů, 11 doskoků a devět asistencí, a kapitánka Elhotová. Ta dala 15 bodů. Dobrý výkon v útoku předvedla i Teja Oblaková se 14 body a devíti asistencemi.

"Bylo těžké věřit tomu, že vyhrajeme. Zvláště když jsme přišly i o Ayayiovou. Ale vyrukovaly jsme na ně s Alenou Hanušovou na trojce a asi jsme je tím zaskočily. Hlavně zafungovala obrana Thomasové na McBrideovou, která dala jen šest bodů. Varianty, které jsme si připravily, byly velmi účinné," konstatovala Hejková.

USK Praha - Jekatěrinburg 82:73 (13:16, 44:41, 64:54)

Nejvíce bodů: Thomasová 22, Kateřina Elhotová 15, Oblaková 14, Harrisonová 12 - Grinerová 21, Meessemanová 18, Vadějevová 8. Fauly: 19:19. Trestné hody: 19/14 - 15/11. Trojky: 4:4. Doskoky: 46:31.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy