Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Evropská liga UEFA

Schilb se vrací do domácí ligy, bude hrát za USK a chce bojovat o Tokio

Český basketbalový reprezentant Blake Schilb se stal novou posilou USK Praha. Sedmatřicetiletý střelec se po loňském konci ve francouzské Remeši dohodl s aktuálně čtvrtým celkem NBL na smlouvě do konce sezony. Vedle úspěchu v domácí soutěži se chce i kvalitně připravit na letní olympijskou kvalifikaci. "Je mi velkým potěšením mít možnost hrát znovu v České republice, kde jsem zahájil profesionální kariéru," řekl Schilb.

Blake Schilb
zdroj: USK

"Po roce tréninků v USA a zahájení podnikatelské činnosti mimo basketbal se mi naskytla skvělá možnost hrát za USK Praha a dokončit s nimi sezonu. Je to dobrá kombinace zájmů, která mi umožní kvalitně trénovat, hrát, připravit se na reprezentační kemp a následně být připraven na olympijskou kvalifikaci a možná i na olympiádu v Tokiu," uvedl Schilb.

Rodák z amerického Illinois, který přijal v roce 2015 české občanství, se vrací do tuzemské nejvyšší soutěže po 12 letech, kdy hrál za mistrovský Nymburk. Od té doby vystřídal šest různých zahraničních klubů.

V Élanu Chalon se stal v roce 2012 mistrem Francie i nejužitečnějším hráčem finále, v Galatasarayi Istanbul čtyři roky nato triumfoval v Eurocupu. Oblékal také dres Crvené Zvezdy Bělehrad, Realu Betis, Paříže nebo naposledy Remeše. Tam měl ve své loňské poslední sezoně průměr 11,1 bodu na zápas.

"Je proto velkou ctí u nás přivítat hráče s profilem a zkušenostmi, jako je Blake. Jsme rádi, že jsme našli společně průsečík zájmů obou stran," řekl manažer USK Petr Jachan.

Je nám líto, video expirovalo.
Schilb se vrací do NBL, bude hrát za USK Praha

Věří, že právě sedmatřicetiletý veterán pomůže jinak nejmladšímu týmu v lize k rozvoji a dalšímu posunu.

"Právě takové osobnosti, jako je Blake, výrazně pomohou profilovat nové mladé hráče. I přestože odehrál své poslední utkání v loňské sezoně, věříme, že se dostane do herního rytmu co nejdříve a pomůže nám především v play-off," doplnil Jachan.

Schilb zvažoval konec reprezentační kariéry už před dvěma lety po mistrovství světa v Číně, kde pomohl týmu Ronena Ginzburga k historickému šestému místu.

Blake Schilb o svém návratu:

"Mojí prioritou je pomoci USK k něčemu speciálnímu v play-off a rovněž trénovat, abych byl připraven pro národní tým. Olympijské hry jsou cílem každého. Uvidíme, jak to bude dál, protože po loňském zrušení jsme byli zklamaní, nicméně teď máme naději, že se Hry uskuteční.

"Minulý rok byl pro všechny kvůli pandemii nejistý. Tím, že jsem nehrál a nevěděl, co bude s mou kariérou dál, měl jsem čas trávit více času se svou rodinou a zkusit nové cesty. Z hlediska basketu to ale bylo nejasné. Během víkendu jsem trénoval, načež úterý a neděli hrál v jedné lize. Nebylo to na špatné úrovni, ale ne na takové, jakou jsem si přál."

S průměrem 64,7 procenta se stal nejlepším střelcem trojek na turnaji. Vidina možné účasti na letošní olympiádě v Tokiu ho však přiměla rozhodnutí o konci přehodnotit.

Pražský celek, který v této sezoně NBL jako jediný porazil suverénní Nymburk, v Schilbovi získal další cennou posilu.

Již v minulých letech se do týmu vraceli ze zahraničí například Luboš Bartoň či Jaromír Bohačík, nebo svou kariéru v USK nastartovali hráči jako Tomáš Satoranský, Ondřej Balvín a Vojtěch Hruban.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy