Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Halové M ČR 2021 Ostrava

Satoranský se vyrovnal Welschovi. Basketbalistou roku se stal pošesté

Šesté vítězství v anketě Basketbalista roku za sebou má Tomáš Satoranský. Lídr české reprezentace a opora Chicaga Bulls v NBA tím vyrovnal rekord Jiřího Welsche. Mezi ženami kralovala počtvrté hvězda pražského USK Kateřina Elhotová. 

Tomáš Satoranský
zdroj: ČTK/AP/ autor: Mark Lennihan

Satoranský letošnímu ročníku suverénně kraloval a poprvé v historii jej zařadili na první místo všichni hlasující. Druhý skončil Jaromír Bohačík, který na této pozici nahradil oproti loňsku Jana Veselého z Fenerbahce Istanbul a posunul se o místo výš. Třetí byl další hráč Nymburka a nový reprezentační kapitán Vojtěch Hruban.

"Je to super. Já jsem vždycky nadšený, když se tady spolu setkáme. Ještě teď v těch těžkých chvílích v tomto těžkém roce. Myslím si, po tom našem mistrovství světa to ukazuje, že basket jde nahoru, když se tady všichni setkáme v Mariánkách během našeho volna na přípravu. Jsem samozřejmě rád, že jsem vyhrál Basketbalistu roku, ale myslím si, že minulý rok byl hlavně o kolektivním úspěchu," řekl Satoranský.

Je nám líto, video expirovalo.
Basketbalistou roku je Satoranský, ženám vládla Elhotová

Po obnovení ankety po pětileté pauze v roce 2012 se v mužské kategorii dostali na trůn jen Veselý (2012, 2016 a 2017) a Satoranský, který kraloval také v letech 2013 až 2015. Čtyřicetiletý Welsch byl na trůnu v roce 2000 a v letech 2002 až 2006.

Satoranský byl hlavním tahounem českého týmu na MS v Číně, kde výběr dosáhl na historické šesté místo. Ve dvou zápasech byl i blízko tomu, aby jako první hráč historie světových šampionátů dosáhl na triple double. V NBA po přestupu z Washingtonu do Chicaga, s nímž podepsal loni v červenci tříletý kontrakt na 30 milionů dolarů, měl v nedohrané sezoně v 65 zápasech průměr 9,9 bodu, 5,4 asistence a 3,9 doskoku na utkání.

Karolína Elhotová z USK hází šestku
zdroj: ČTK autor: Micha Kamaryt

Třicetiletá Elhotová se nejlepší českou basketbalistkou stala i v roce 2016. V další sezoně vyhrála Alena Hanušová, což bylo v době, kdy Elhotová vynechala většinu sezony kvůli narození syna a vrátila se až na závěrečné zápasy.

Opora USK Praha byla druhou nejlepší střelkyní českého týmu s průměrem 13,3 bodu na zápas na mistrovství Evropy v Rize. V Evropské lize, kde pražský tým postoupil před přerušením sezony do čtvrtfinále, byla s 10,5 bodu na zápas nejlepší českou zástupkyní.

"Mám radost, že se to vůbec zorganizovalo, protože to během posledních měsíců nebylo vůbec jasné. Událo se toho dost. Mám z toho umístění velkou radost, pro mě je to vždycky slavnostní záležitost. Dneska je to pro mě speciální, protože tady mám dnes své lidi a mám jich tady víc," potěšilo Elhotovou.

S čtyřmi triumfy v anketě vyrovnala Elhotová na druhém místě trio Helena Malotová-Jošková, Milena Jindrová, Anna Kozmanová. Rekordmankou je s pěti vítězstvími Eva Vítečková. Letošní pořadí žen okopírovalo loňské výsledky - druhá skončila Julia Reisingerová z Valencie, která o ME přišla kvůli zranění, a třetí Hejdová z francouzského Landes.

Největšími talenty byli zvoleni Vít Krejčí ze Zaragozy a Eliška Hamzová ze Žabin Brno. Ocenění pro trenéra roku převzal stejně jako loni izraelský kouč českých reprezentantů Ginzburg. V kategorii nejlepších basketbalistů 3x3 zvítězili Vladimír Sismilich a Monika Satoranská. 

Anketa Basketbalista roku za klubovou sezonu 2019/20 a reprezentační sezonu 2019:

Nejlepší basketbalista: 1. Tomáš Satoranský (Chicago Bulls/NBA), 2. Jaromír Bohačík, 3. Vojtěch Hruban (oba Nymburk).

Nejlepší basketbalistka: 1. Kateřina Elhotová (USK Praha), 2. Julia Reisingerová (Valencie/Šp.), 3. Romana Hejdová (Landes/Fr.).

Nejlepší trenér profesionálního basketbalu: Ronen Ginzburg (reprezentace mužů).

Nejlepší trenér mládeže: Jan Čech.

Nejlepší mladý hráč: Vít Krejčí (Zaragoza/Šp.).

Nejlepší mladá hráčka: Eliška Hamzová (Žabiny Brno).

Nejlepší hráč 3x3: Vladimír Sismilich.

Nejlepší hráčka 3x3: Monika Satoranská.

Nejlepší mladý hráč 3x3: Filip Staniszewski.

Nejlepší mladá hráčka 3x3: Kateřina Galíčková.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy