Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MS 2020 Itálie

Rýsuje se sestava jak hrom. V zářijové kvalifikaci o MS pomůže basketbalistům i Veselý

Síla národního týmu před zářijovou kvalifikací o mistrovství světa se zvyšuje. Basketbalista Jan Veselý totiž přislíbil svou účast v utkáních proti Rusku a v Bosně a Hercegovině. Už před měsícem potvrdil aktuálně jediný Čech v NBA Tomáš Satoranský, že českému výběru ve dvou zářijových kvalifikačních bojích rovněž pomůže. Otazník tak nyní visí hlavně nad zapojením Ondřeje Balvína.

Jan Veselý
zdroj: ČTK/PR/FIBA.com

Veselý jakožto člen nejlepší euroligové pětky a evropská superstar oblékne dres národního týmu poprvé od olympijské kvalifikace 2016. Z loňského Eurobasketu se omluvil a start v kvalifikačních oknech v průběhu klubové sezony byl prakticky znemožněn kvůli trvajícímu sváru mezi FIBA a Euroligou.

"Jsem z této zprávy šťastný, je to skvělé pro národní tým. Společně s Tomášem Satoranským, a doufejme i Ondřejem Balvínem, budeme mít naše nejlepší hráče, ale samozřejmě to není jen o těchto třech hráčích. Důležité je, aby i ostatní hráli a pracovali stále tak dobře," nechce trenér reprezentace Ronen Ginzburg, aby se tým spoléhal jen na své největší hvězdy.

Satoranský a Veselý by se k týmu měli připojit 30. srpna, kdy začne oficiální reprezentační okno. "Rozhodně se na to těšíme. Je to svěží vítr do týmu. Jsou to naši dva nejlepší hráči. Tým s nimi bude někde jinde. Každý, kdo má rád český basketbal, musí být nadšený. Bude to i pro fanoušky velké lákadlo," řekl jeden z dosavadních lídrů týmu Jaromír Bohačík.

Kvalifikací MS se zabýval i nedávný Basketbal fokus podcast:

Právě týmové výkony totiž českému celku připravily velmi dobrou výchozí pozici. Český tým ale čeká nanejvýš sedm společných tréninků v plné sestavě. "Ale s tím se nedá nic dělat. Samozřejmě i to je lepší než tyto hráče nemít," poukazuje Ginzburg na pravidla, která těmto basketbalistům umožní se připojit až při oficiálním startu FIBA okna, který je určen na 30. září.

Osmadvacetiletý Veselý patří mezi nejlepší hráče v Evropské lize, v níž byl letos zařazen do ideální sestavy. Společně se Satoranským dovedli v roce 2015 Česko k sedmému místu na mistrovství Evropy. Nyní se pokusí ještě pozvednout tým v už tak dobře rozjeté kvalifikaci a pomoci v zápasech s Ruskem v Pardubicích (13. září) a v Bosně (16. září). Dvě výhry by už téměř jistě znamenaly historický postup na světový šampionát.

Je nám líto, video expirovalo.
Veselý v září pomůže basketbalistům v boji o mistrovství světa

Nejistá tak zůstává situace kolem Balvína, jehož Gran Canaria postoupila do Euroligy a to jeho účast v utkáních komplikuje. "Pracujeme na tom, čekáme na odpovědi. Je to pro nás jeden z klíčových hráčů, který se za poslední rok neuvěřitelně zlepšil. Doufejme, že se vše podaří, výsledek budeme znát během pár dnů," věří Ginzburg.

Čeští fanoušci tak budou moci poprvé od 14. srpna 2009 na vlastní oči vidět doma spolupráci dvou v současnosti jednoznačně nejlepších českých basketbalistů. Veselý se Satoranským sice od té doby odehráli v Česku pár přípravných zápasů, ale ten poslední soutěžní mají zapsaný před devíti lety proti Estonsku.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy