Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Grand Prix Brno

Rozmach českého basketbalu je pozastaven. Obávám se vlivu na další sezony, řekl manažer Nymburku

Zrušení sezony kvůli pandemii koronaviru může mít pro basketbalový Nymburk obrovské následky, které se podle generálního manažera Ondřeje Šimečka projeví zejména v následujících sezonách. Středočeský celek se kromě očekávaného omezení podpory sponzorů připravuje i na variantu, že bude muset jednat s hráči o snížení smluv. A počítá také s možností, že bude zrušena Liga mistrů, která mohla být pro klub vítanou finanční injekcí.

Radost hráčů Nymburka
zdroj: ČTK autor: Kamaryt Michal

Česká NBL byla kvůli koronaviru zrušena minulý týden, zatímco o osudu Ligy mistrů, jejíž základní část Nymburk vyhrál a chystal se na čtvrtfinále, se bude rozhodovat v pondělí. Nymburku zatím účast v soutěži vynesla na prémiích 100 tisíc eur (asi 2,7 milionu korun). Případný triumf by byl oceněn téměř milionem eur.

"Pro nás je výhodou, že jsem součástí rady klubů, takže na návrzích a rozhodování se podílím a trochu tuším, jaký by mohl být výsledek," řekl Šimeček. "Variant je ovšem velké množství a nikdo nemá křišťálovou kouli, aby věděl, jak se situace bude vyvíjet a kdy skončí. My jako klub se připravujeme na varianty, že se bude hrát i na to, že už se Liga mistrů nedohraje," dodal.

Dojde k redukci v kontraktech?

Řada celků po zrušení soutěží sáhla ke snížení hráčských smluv, k tomu se však zatím Nymburk neodhodlal. "Ale musíme se tím zabývat, protože nás to ovlivňuje stejně jako fotbal či hokej, kde sahají k dohodám s hráči. My na tom nyní intenzivně pracujeme, má to mnoho souvislostí," vysvětlil Šimeček.

"Nejprve o tom ale musíme příští týden debatovat s hráči a najít ve spolupráci s nimi vhodné řešení. Do té doby nepovažuji za korektní to blíže komentovat. Co se týče zahraničních hráčů, ti opustili Českou republiku a jejich smlouvy řešíme s jejich agenty. Jejich návrat pak souvisí s případným pokračováním Ligy mistrů," přidal.

Zach Hankins z Nymburku
zdroj: PR autor: ERA Basketbal Nymburk/David Šváb

Šimeček očekává, že pandemie koronaviru se projeví především menší podporou od sponzorů. "Když se nehraje, tak nám ubyla možnost prezentovat partnery a také, což řeší celý sport, partneři v době jakékoli krize především myslí na to, aby přežila jejich vlastní firma a odsunují investice do sportu až na poslední místo v prioritách," prohlásil.

"Z tohoto pohledu to na nás bude mít velký dopad. Tím nemluvím jen za náš klub a basketbal, ale za celý sport. Jednou věcí je nedokončená sezona a důsledky, které z toho plynou, ale pro mě je mnohem větší obavou vliv na budoucí sezony. Bude záležet, jak rychle se z toho firmy dokážou vzpamatovat a budou zase tak finančně zdravé, aby mohly investovat do sportu," doplnil.

Rána v rozkvětu basketbalu

"Je to pro basketbal o to horší, že momentálně prožíval nejlepší období v historii, byl nastartovaný, my mohli usilovat o úspěch v Lize mistrů, národní tým mohl hrát teoreticky na olympiádě, za rok se chystalo mistrovství Evropy v Praze a teď se všechno opět zabrzdí?" připomněl Šimeček historický úspěch české reprezentace v podobě šestého místa na mistrovství světa.

"Basketbal u partnerů, fanoušků a širšího publika dosahoval celkem vysoké popularity. Ať už to byl náš úspěch v Lize mistrů, k němuž nám pomáhali reprezentanti, kteří tak skvěle hráli na šampionátu. To, že před sebou měli možnost reprezentovat na olympiádě, to vše ovlivňovalo popularitu směrem nahoru."

"Byla odložená olympiáda, řeší se olympijská kvalifikace a máme před sebou výhled Eurobasketu v příštím roce. Současná situace nenahrává tomu vzestupnému trendu. Ale my všichni doufáme, že i za skromnějších podmínek budeme, náš klub i reprezentace, schopni předvádět dosavadní výkony," uzavřel Šimeček.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy