Diamantová liga 2024

Rekordní poločasová smršť – San Antonio vede nad Miami 2:1

Miami (USA) - Obhájci titulu z Miami utrpěli první domácí porážku v letošním play-off NBA. Basketbalisté San Antonia ve třetím utkání finálové série zvítězili 111:92 a vedou 2:1 na zápasy. Kawhi Leonard k výhře přispěl 29 body, což je jeho nový osobní rekord. Výsledky finále zatím kopírují loňskou sérii, kdy se San Antonio také ujalo vedení 2:1. Čtvrtý zápas se hraje opět v Miami v noci na pátek.

Finále NBA Miami - San Antonio
zdroj: ČTK/AP

San Antoniu se povedlo odehrát nejlepší první poločas v historii finálových utkání NBA. Spurs, v jejichž základní sestavě se objevil Boris Diaw, proměnili 19 z prvních 21 pokusů z pole a úvodní čtvrtinu vyhráli 41:25. Ve druhé části měli náskok až 25 bodů a do poločasu stihli nastřílet 71 bodů. V první půli Spurs stříleli s úspěšností 75,8 procenta, což je nový rekord. Dosavadní maximum drželi hráči Orlanda, kteří v roce 2009 proti Los Angeles Lakers měli úspěšnost 75 procent.

"Myslím, že takovou úspěšnost za poločas už nikdy mít nebudeme," prohlásil kouč San Antonia Gregg Popovich.

Po změně stran domácí šampioni z minulých dvou sezon přitlačili v obraně a pokusili se utkání zdramatizovat. Povedla se jim desetibodová šňůra a dvě minuty před koncem třetí části už prohrávali jen 74:81. Spurs z letargie probrala trojka Marca Belinelliho a větší zápletku už nedopustili.

Nejlepším hráčem utkání byl hostující Leonard, který v předchozích dvou zápasech dohromady nastřílel jen 18 bodů, ale tentokrát proměnil 10 ze 13 pokusů z pole. "Byl prostě sám sebou. Takhle hrál celou sezonu. Takový je to talent," pochválil svého svěřence trenér Gregg Popovich. Leonard je teprve třetím dvaadvacetiletým hráčem v historii NBA od zavedení trojkové čáry, který ve finále nastřílel alespoň 29 bodů. Předchozími byli Magic Johnson a Kobe Bryant.

Lídr Miami LeBron James nasbíral 22 bodů, sedm asistencí a pět získaných míčů, ale také sedm ztrát, což se mu ve finále ještě nikdy nestalo. Dwyane Wade nastřílel také 22 bodů, ale připsal si i pět ztracených míčů.

Miami - San Antonio 92:111 (25:41, 50:71, 75:86)

Nejvíce bodů: James a Wade po 22, Lewis 14, Allen 11 - Leonard 29, Parker a Green po 15, Duncan 14, Ginobili 11. Fauly: 26:25. Trestné hody: 24/18 - 32/26. Trojky: 10:9. Diváci: 19 900. Stav série: 1:2.