EURO 2024 Německo

Rázná odpověď Slunety. Nymburk si v Ústí ani neškrtl

Úplně v jiném světle nastoupili basketbalisté Slunety Ústí nad Labem do třetího finálového utkání proti Nymburku. Hnaní domácí kulisou se ihned ujali vedení, jenž po celých čtyřicet minut nepustili. Nymburku naopak vůbec nefungovala obrana, domácím povolili 14 úspěšných trojek, díky kterým zvítězili 90:66 a snížili stav série na 1:2. Přímý přenos čtvrtého finálového zápasu sledujte živě v pondělí od 17:50 na ČT sport a ČT sport Plus.

"Byl to finálový zápas, jaký jsme si vysnili. Od první minuty jsme byli soustředění a dnes jsme to vyhráli výbornou obranou. Dali jsme 90 bodů, ale to pramení z té obrany. Dnes jsme udělali výbornou práci. Je to ale dlouhá série a jedeme dál," řekl ústecký pivot Ladislav Pecka.

Severočechy, kteří se do bojů o titul probojovali poprvé v historii, táhl za premiérovým triumfem americký rozehrávač Ty Nichols, který zaznamenal double double za 22 bodů a 11 asistencí. Hostům nestačilo 16 bodů Jitauriouse Gordona.

Nymburk, který se chce vrátit na trůn po roční odmlce, utržil první porážku v letošním play-off. Zaznamenal také nejvyšší prohru v sezoně. Nejhorším výsledkem byla zatím lednová porážka o 17 bodů (66:83) na hřišti Děčína.

Ústí zvítězilo nad Nymburkem potřetí v sezoně. Svěřenci trenéra Jana Šotnara potvrdili, že ve vzájemných zápasech vítězí v tomto ročníku zatím jen domácí týmy a navázali na předchozí triumfy 85:78 a 87:80. V utkání trefili 14 tříbodových pokusů, Nymburk proměnil jen čtyři.

Severočeši chtěli zapomenout na předchozí finálové porážky z Nymburka 86:89 a 71:93. Od začátku se opírali o bouřlivou kulisu a po vyrovnané první části vedli 14:10. Ve druhé čtvrtině se jim podařilo odskočit a i díky deseti bodům Nicholse šli do kabin s třináctibodovým náskokem 36:23.

K rozhodujícímu trháku nastoupila Sluneta po přestávce. Po dvanácti bodech v řadě získali domácí vedení 51:31 a dál trestali každou chybu v soupeřově obraně. Po trojce Nicholse s klaksonem šli do poslední části s pětadvacetibodovým vedením 74:49. Ve třetí čtvrtině přestříleli Nymburk 38:26.

I přestože v závěrečné desetiminutovce nechal trenér Šotnar některé hráče odpočívat, domácí už žádné drama nedovolili. Za ovací vestoje nakonec vyhráli rozdílem 24 bodů.

"Když se podíváme na výsledek, tak je vidět, že jsme nebyli správně nastavení. Moc dobře jsme věděli, že Ústí je doma úplně jiný mančaft. Je to ale play-off a je jedno, jestli ten zápas skončil o 25, nebo o bod. Zítra to bude od nás úplně jiný zápas. Musíme na to rychle zapomenout, protože jestli se v tom budeme dlouho nimrat, tak se nám to může jen vymstít. Nerad bych odjížděl z Ústí se sérií za stavu 2:2," uvedl nymburský kapitán Martin Kříž.

Ústí nad Labem – Nymburk 90:66 (14:10, 36:23, 74:49)

Nejvíce bodů: Nichols 22, Autrey 17, Rowan 12 – Gordon 16, Sanders 10, Kříž 8. Fauly: 20:18. Trestné hody: 17/14 - 24/16. Trojky: 14:4. Doskoky: 31:41. Stav série 1:2.