MS hráčů do 18 let 2024 Finsko

Pardubičtí basketbalisté nestačili na Ostravu a dotáhla se na ně Olomouc

Basketbalisté Pardubic ve 20. kole nečekaně prohráli v Ostravě 92:100 a po třetí porážce z posledních čtyř zápasů se na čtvrtý tým tabulky dotáhlo Olomoucko. Hanáci porazili Ústí nad Labem 101:79 zejména zásluhou nejlepšího ligového střelce Lukáše Palyzy, který stanovil 36 body nový rekord sezony.

Basketbal
zdroj: ČTK autor: Adámek Ladislav

Nová huť porazila Pardubice poprvé po dvou letech a teprve podruhé z posledních 17 vzájemných zápasů. Téměř po celý zápas přitom domácí jen dotahovali manko. To bylo ještě ve třetí čtvrtině patnáctibodové, ale do pauzy Ostravané snížili a poslední čtvrtinu vyhráli 35:20. Jejich lídrem byl s 26 body Brandon Boggs, autor pěti trojek.

Pardubický tým se nevzpamatoval z dva dny starého padesátibodového debaklu v Nymburce (68:118) a teď podruhé za sebou inkasoval sto bodů. "Jsem naším výkonem zklamaný, hlavně z toho, že jsme si nechali dát zase sto bodů. Vůbec jsme nebránili," konstatoval kouč Levell Sanders. To jeho protějšek Dušan Medvecký mohl být spokojený. "Kluci předvedli super výkon, hlavně ve druhém poločase. Měli jsme Pardubice naskautované, řekli jsme si, jak budeme bránit, ale v prvním poločase to nefungovalo. Trošku jsem pak řval a začali jsme bránit pečlivěji, jak jsme chtěli. To byl klíč a jsem rád, že jsme porazili silný tým," řekl Medvecký.

Ještě o jeden tříbodový koš víc dal Palyza, který o dva body překonal vlastní dosavadní maximum této sezony NBL. František Váňa mu sekundoval s 18 body a 12 doskoky, Thomas Dunans si připsal po 14 bodech i doskocích.

Svitavy i díky čtrnácti trojkám porazily královéhradeckého nováčka 102:77 a v souboji na dálku udrželi stále o skóre druhé místo před Děčínem. Severočeši vybojovali už šesté vítězství za sebou, tentokrát 94:74 nad Kolínem.

Vicemistrovská Opava prohrála v Praze s USK 80:85 a utrpěla v NBL třetí porážku za sebou. Spolu s neúspěšným snažením v Lize mistrů už čekají Slezané na výhru pět utkání. USK vyhrál už na podzim v Opavě, tentokrát rozhodl v poslední čtvrtině, kterou vyhrál 24:14.

"Z naší strany to dnes nebylo tak špatné v útoku, ale vyhořeli jsme v obraně. Dostat od USK 85 bodů je prostě moc a myslet si, že dáme tady víc, to by bylo naivní," konstatoval opavský trenér Petr Czudek.

Opavě nepomohlo ani 28 bodů kapitána Jakuba Šiřiny, který také trefil šest trojek. A stejně úspěšný byl zpoza trojkového oblouku i brněnský Deremy Geiger, celkem dal 30 bodů, ale na šampiony z Nymburka to nestačilo. Favorit zvítězil v Brně 91:70