Pardubice uspěly v Ostravě, USK oživilo naději na play-off

Praha  Basketbalisté Prostějova po sedmi výhrách v řadě překvapivě prohráli na hřišti USK Praha 71:77. Zkomplikovali si tak boj o třetí místo v tabulce, naopak USK oživili šanci na postup do play-off. Poslední osmé postupové místo stále drží Jindřichův Hradec, přestože posedmé za sebou prohrál, byť těsně 81:83 s druhým Děčínem. V dohrávaném utkání 34. kola porazily čtvrté Pardubice Ostravu na její palubovce 89:79.

Ostravští basketbalisté
zdroj: ISIFA autor: Radek Kalhous

Prostějov přitom na hřišti USK ještě ve třetí čtvrtině vedl o deset bodů 44:34, jenže pak domácí předvedli šňůru 17:4 a skóre otočili. Zápas byl pak dlouho vyrovnaný, ale dvě minuty před koncem zavelel Michal Mareš. Nejlepší střelec zápasu s 20 body získal pro USK vedení o devět bodů a Prostějov už nedokázal odpovědět.

"Kluci ukázali sílu týmu. Bod po bodu ve třetí čtvrtině stahovali náskok soupeře a pak bylo vidět, že si více věří a jdou za výhrou. Soupeř pak už nestíhal na nohách a my jsme se dobře vraceli do obrany," popsal asistent trenéra USK Pavel Miloš.

Obranu soupeře chválil i prostějovský kouč Zbyněk Choleva. "Gratuluji domácím k velmi dobrému výkonu, hlavně v obraně, kde nás téměř zastavili, byť jsme ten zápas měli velmi dobře rozehraný. Jenže třetí čtvrtinu jsme výrazně prohráli a celý zápas jsme se nedostali do tempa. Pro nás to byl špatný zápas. Střelecky jsme vyhořeli, nedávali jsme ani trestné hody, soupeř nás přeskákal," kritizoval výkon svých svěřenců.

Výhra hodně pomohla USK v boji o play-off. Osmý Jindřichův Hradec totiž znovu prohrál, i když proti favorizovanému Děčínu předvedl dobrý výkon a prohrál až košem Strii čtyři vteřiny před koncem. V trápení pokračuje i pátá Opava, která nestačila na Kolín 85:94 a připsala si čtvrtou prohru za sebou.

Nedaří se ani devátým Svitavám, které prohrály sedmé z posledních devíti utkání. Tentokrát nestačily na poslední Brno 75:78. Pro Brno to byla teprve druhá výhra z posledních 11 zápasů. Zasloužil se o to zejména Prášil, který nastřílel 20 bodů.

Výsledky 34. kola ligy basketbalistů:

Ostrava - Pardubice 79:89 (19:24, 31:47, 56:62)

Nejvíce bodů: Dougherty 19, Zbránek 16, Číž a Muirhead po 13, Rohde 11 - Wall 22, Kotas 19, Kohout 16, Sanders 11. Fauly: 25:22. Trestné hody: 22/14 - 21/17. Trojky: 7:4. Doskoky: 29:44.

USK Praha - Prostějov 77:71 (17:18, 34:42, 55:53)
Nejvíce bodů: Mareš 20, Nikolič 17, Krusič 12 - Šteffel 14, Marko 13, Nečas a Slezák po 12. Trestné hody: 40/32 - 21/13. Fauly: 24:28. Trojky: 3:2. Doskoky: 34:25.

Kolín - Opava 94:85 (23:20, 47:39, 68:60)
Nejvíce bodů: Bryant a Ličartovský po 23, Machač 16, Horák 12, Field 10 - Gniadek 20, Klečka 14, Dokoupil 12, Blažek 11. Trestné hody: 28/20 - 18/14. Fauly: 21:30. Trojky: 12:5. Doskoky: 39:24.

Jindřichův Hradec - Děčín 81:83 (23:25, 51:44, 67:66)
Nejvíce bodů: Autrey 23, Zuzák 14, Robinson 13 - Stria 17, Vyoral 16, Houška 14, Tucker 13. Trestné hody: 20/15 - 30/26. Fauly: 27:21. Trojky: 10:7. Doskoky: 28:44.

Brno - Svitavy 78:75 (15:14, 37:30, 67:48)
Nejvíce bodů: Prášil 20, Bennett 13, Krakovič 11, Šiška 10 - Teplý 19, Šotnar a Abercrombie po 16, Votroubek 12. Fauly: 33:26. Trestné hody: 29/22 - 35/29. Trojky: 4:10. Doskoky: 38:36.